Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Enerji Krizinde Türkiye Formülünü Yineledi

Putin ile Erdoğan arasındaki Astana zirvesi başladı. Liderler, ikili görüşmeye geçmeden önce basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.
Putin Enerji Krizinde Türkiye Formülünü Yineledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana Zirvesi için gittiği Kazakistan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı”nın (CICA) 6. Zirvesi kapsamında basına kapalı şekilde gerçekleşecek görüşmenin hemen öncesinde, liderler kamera karşısında geçti.

Putin, Erdoğan ile ikili temastan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada doğal gaz meselesine değindi.

Türkiye’yi en büyük gaz merkezi yapma niyetlerini bildirdiklerini söyleyen Putin, diğer konularda da çalışmaların devam ettiğini ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttığını belirtti.

Nükleer santral çalışmasının planlandığı gibi gittiğini, gaz tedariğinde Türkiye’nin şu an en güvenli güzergah haline geldiğini söyledi.

Hatta Avrupa’dan bile daha güvenli hale geldiğini belirten Putin, “TürkAkımı’nı patlamayı planlıyorlardı biz bu terör eylemini önledik. Rusya’dan Türkiye’ye hidrokarbon tedariği tam akışla devam ediyor. Doğal gaz fiyatları şu anda zirvede.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Putin, dün katıldığı Rusya Enerji Haftası”na ilişkin konferansta da bu konuyu gündeme getirmişti. Avrupa’ya sağlanacak gaz tedariki için Türkiye’de büyük bir doğal gaz merkezi kurabileceklerini söylemişti.

Erdoğan’dan Akkuyu Nükleer Santrali Açıklaması

Akkuyu’nun çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yılın ilk haftasında birinci türbinin açılacağını ve bunun dünyada çok farklı bir ses getireceğini belirtti.

Sinop ile ilgili bir adım atılması durumunda ise bunun farklı bir çarpan etkisi yaratacağını ifade etti.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamada tahıl konusunu da dile getiren Erdoğan, tahıl mutabakatını güçlendirmeyi sürdürmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı 6. Zirvesi Genel Oturumu’nda yaptığı konuşmada Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta bir an önce akan kanın durdurulmasını hedeflediklerini söyledi.

İki lider bu açıklamaların ardından basına kapalı şekilde yapılacak görüşmeye geçti. Asıl kritik kararların ise bu görüşmenin ardından açıklanması bekleniyor.

Yunan gazetesi Kathimerin, enerji krizinin arttığı bir dönemde Putin’in Türkiye’yi en güvenilir yol olarak görmesini “Türkiye formülü” olaran nitelendirirken, Erdoğan’ın bu teklife hemen tepki vermediği, bunun yerine tahıl konusunu gündeme getirdiğine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.