Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan 6 Milyon Borçluya Müjdeyi Verdi!

Türkiye’nin merakla beklediği Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı sona erdi. İşte 5 Eylül tarihli toplantının detayları,
Erdoğan 6 Milyon Borçluya Müjdeyi Verdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Saat 19.30’da Beştepe’de başlayan Kabine Toplantısı’nda milyonların beklediği konular masaya yatırıldı. Son dönemlerdeki fahiş fiyat artışları ve Türkiye-Yunanistan arasındaki gerginlik en çok merak edilen başlıklar arasında yer aldı.

2 haftalık aranın ardından yapılan toplantıda, enflasyonla mücadelede atılacak adımlar da Türkiye’nin beklediği konular arasındaydı.

Yaklaşık 2 saatlik Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

“Tasfiye Ediyoruz”

Erdoğan, vatandaşların bir kısmının icra takibine dahil olmasına yol açan 2 bin TL ve altındaki borçların tasfiye edileceğini müjdeledi.

15 Ağustos 2022’den önceyi kapsayan icra takibi başlatılmış ve 2 bin lira altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülmesini ve tasfiyesini sağlayacaklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

İcra takibine düşmüş ortalama 10 milyon dosya ve yaklaşık 5,5 milyon vatandaşın kurtulacağını aktardı.

Ayrıca kronik hastaların veya yaşam destek cihazlarına bağlı vatandaşların bulunduğu hanelere, doğal gaz desteğinin yüzde 5 daha fazla yapılacağını ifade etti.

Geçtiğimiz ay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de 30 milyar lira tutarındaki borcun tasfiyesi ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Enflasyonun Hızlı Bir Şekilde İnişine Şahitlik Edeceğiz

Erdoğan, enflasyonun hala en ciddi sorun olarak devam ettiğini, yılbaşından sonra enflasyonun hızlı bir şekilde inişine şahitlik edileceğini dile getirdi. Önce 40’lı, ardından 30’lu, yıl sonuna doğru ise 20’li rakamlardaki enflasyonla Türkiye’yi enflasyon tehdidinin gölgesinden çıkarmayı planladıklarını vurguladı.

Asgari ücretten emekli ve memur maaşlarını yükseltmeye, sosyal yardım programlarını yeni bir anlayışla büyütmeye kadar pek çok tedbiri hayata geçireceklerini kaydetti.

Gün içinde Eylül ayının ilk önemli verisi açıklanmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE),  bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80,21 oldu.

“Milli Gelirimizi 1 Trilyon Doların Üzerine Çıkarmayı Hedefliyoruz”

Dün açıklanan orta vadeli program ile ilgili düşüncelerini dile getirdi ve söz konusu programın bu mücadelenin yol haritası olduğunu söyledi.

İklim değişikliğine de değinen Cumhurbaşkanı, yeşil dönüşümün de orta vadeli programın en önemli unsurlarından biri olduğunu dile getirdi.

Toplam milli gelir sıralamasında da hedefin ilk 10’a girmek olduğunu ve bunun çok uzak olmadığına inandığını kaydetti.

Dün, gün içinde Bakan Nebati, Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili düşüncelerini sosyal medya hesabı üzerinden yapmıştı. Nebati, OVP’nin yüksek katma değerli üretimi, cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulduğuna dikkat çekmişti

“G20 İçinde İkinci Sıradayız”

2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 7,5 olan büyüme oranının, ikinci çeyrekte 7,6 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Erdoğan, söz konusu verilerin Türkiye’nin hem OECD hem de G20 içindeki en yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke konumunda olduğunu aktardı. Bu büyümeyi iç talep ve dış talepteki güçlü artışın desteklediğini söyledi.

Dengeli büyümenin içindeki makine ve teçhizat yatırımı harcamalarının ortalamanın neredeyse 2 katı seviyesinde bir yere sahip olmasının, geleceğe dair umutları güçlendirdiğini vurguladı.

“Yunanistan Dengimiz Değil”

Erdoğan, Yunanistan’ı hedef alan ifadelerde bulundu. Yunanistan’ın ne siyasi, ne ekonomik ne askeri bakımdan Türkiye’nin dengi ve muhatabı olmadığını belirtti.

Gelecek hafta Özbekistan’da Şhangay Beşlisi’nin toplantısına katılacaklarını, Orta ve Doğu Asya’da Türkiye’nin haklarını geliştirmenin yollarını arayacaklarını aktardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Kurulu’na da katılarak hem dünya hem de bölge gündemine dair görüşlerini ifade edeceklerini ve çok sayıda toplantı yapacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda TEKNOFEST 2022’de açıklamalarda bulunmuştu ve Yunanistan’a seslenerek “İzmir’i unutma” demişti.

Sağlık Personellerinin Özlük Hakları

Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışan doktorlar arasındaki farkı kapatacaklarını kaydetti. Erdoğan, sağlık kalitesinin artırılması için hayata geçirilen beyaz reformun meyvelerini, 6 bin hekimin kamuya dönmek için yaptığı müracaatlarla almayı başardıklarını bildirdi.

“Küresel Gelişmeleri Kendi Lehimize Çevirmemiz Gerekiyor”

Erdoğan, Türkiye’nin artan gücüne ve sorumluluklarına dikkat çekerek fırsatları ve küresel gelişmeleri kendi lehimize çevirmemiz gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin güçlü olmak ve gücünü sürekli artırmak mecburiyetinde olduğunu dile getirdi. Aksi durumda, Türkiye’yi çevremizde sayısız örneği olan felaketlere sürüklemek isteyenlere fırsat verilmiş olacağını belirtti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan 2022 ikinci çeyrek büyüme verilerinin, Türk ekonomisinin yükselişinin göstergesi olduğuna değindi.

Salgın döneminde ekonomi politikalarının eleştirildiğini, ancak gelinen noktada ne kadar doğru kararlar verildiğinin inkar edilemediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.