Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dar Gelirlilere Müjde! İcralık Borçlar Tasfiye Edilecek

Nebati, milyonlarca insanı kapsayan icralık borçlarla ilgili paylaşımda bulundu. Borçlar tasfiye edilecek mi? İşte detaylar,
Dar Gelirlilere Müjde! İcralık Borçlar Tasfiye Edilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu. Bakan Nebati, Twitter’da milyonları ilgilendiren icralık borçlarla ilgili olarak yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borçların yakında tasfiye edileceğini duyurdu.

6 Milyon Kişinin Borcu Tasfiye Edilecek

NTV’nin özel haberine göre uzun süredir üstünde çalışılan dar gelirlilere yönelik destek paketinde sona gelindi.

Kabinede değerlendirilen konuya ilişkin ayrıntılara ulaşıldı. Destek paketiyle 6 milyona yakın vatandaşın icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.

Bilgilere göre paket iki ayaktan oluşuyor. İlk ayakta, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdiği alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak göstererek vergiden düşecek.

İkinci ayak, takibi varlık yönetim şirketleri tarafından sürdürülen icradaki borçları kapsıyor. Yaklaşık bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetimi şirketlerine devredilmiş ve 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçları devlet üstlenecek.

GCM Yatırım Banner

Nebati, NTV’ye verdiği demeçte vatandaşlara verilecek olan destek kapsamındaki borçların, önemli kısmının temel ihtiyaçlara karşılık gelen elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklandığını belirtti.

Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçladıklarını aktardı. Nebati’nin açıklamalarına göre bu borçlarda, varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar, alacaklı tarafında bulunuyor. Borçlular ise gerçek kişi konumunda diyen Nebati “Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın