Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Orta Vadeli Programı Değerlendirdi

Nureddin Nebati, 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'a yönelik yorumlarda bulundu. Habere dair detaylar aşağıda;
Bakan Nebati Orta Vadeli Programı Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati resmi Twitter hesabından Orta Vadeli Program’ın (OVP) 3 yıllık dönemin yol haritasını oluşturacağını açıkladı. Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin analiz edilerek, On Birinci Kalkınma Planı esaslarıyla uyumlu şekilde hazırlandığını ekledi.

Kapsayıcı kalkınma hedefleri doğrultusunda hazırlanan ve uygulanan planlara değinen Nebati, bu doğrultuda Türkiye ekonomisinin büyüdüğüne ve güçlendiğine işaret etti.

Türkiye Ekonomi Modeli’nin yeni programın hazırlanma sürecinde merkeze alındığını belirten Nebati, program süresince uygulanacak politikaların da bu kapsamda olacağını kaydetti.

OVP’nin yüksek katma değerli üretimi, cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulduğuna dikkat çekti.

Böylelikle Türkiye ekonomisinin ortalama yüzde 5,3 büyüyeceğini vurgulayan Nebati, istihdamın ise toplamda 2,7 milyon kişi artacağı öngördü.

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati yaptığı açıklamasında program döneminin sonunda, ihracatın 305 milyar dolara ulaşacağına ve işsizlik oranının yüzde 9,6 ile önemli ölçüde gerileyeceğine işaret etti.

Nebati: Mali Disiplinden Asla Taviz Vermedik!

Cari işlemler açığının, gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının yüzde 0,9 olacağını ileten Nebati, enflasyonun tek hanelere ineceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Vurgulamak isterim ki, 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programımızda, önceki yıllarda olduğu gibi mali disiplinden asla taviz vermedik.”

Bakan Nebati Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerini göz önünde bulundurarak tüm vatandaşların önceliklerini karşılayacak bir bütçe hazırladıklarını ifade etti.

Nebati OVP döneminin sonunda Merkezi Yönetim Bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1,5 olmasını planladıklarını vurgulayarak şöyle ekledi:

“Önümüzdeki 3 yıllık dönemin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Programımızın ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, Programın hazırlanmasına katkı sağlayan, özveriyle çalışan tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.