Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Duyurdu: Afet Bölgesindeki KOSGEB Borcu Siliniyor

Kabine Toplantısı’ndan sonra deprem süreci ile ilgili değerlendirmeler yapan Erdoğan, KOSGEB borçlarının silineceğini duyurdu.
Erdoğan Duyurdu: Afet Bölgesindeki KOSGEB Borcu Siliniyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saat süren Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104 olduğunu açıkladı. Erdoğan, yıkımın büyüklüğüne dikkat çekerek afetin ilk saatlerinde arzu ettikleri etkinliğe ulaşamadıklarını paylaştı.

Depremden kısa bir süre sonra düzeni sağladıklarını, önceliklerini arama-kurtarma çalışmalarına verdiklerini aktardı. Depremin yol açtığı geniş yıkımın geride kalan insanların hayatını zorlaştırdığını ifade etti. Kullanılamaz hale gelen bina sayısının 230 bini bulduğunu duyurdu.

KOSGEB Borçları Silinecek

Cumhurbaşkanı, amaçlarının deprem bölgesinde 11 ilde 2 aya kadar 100 bin konteyner kurarak yarım milyon depremzedeyi daha iyi barınabilecekleri bu alanlara taşımak olduğunu paylaştı.

Deprem bölgesinde bugüne kadar 6 bin geçici ticarethane kurarak esnafların hizmetine verdiklerini söyleyen Erdoğan, 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kurduklarını ifade etti.

Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 borçlarını, felakette hayatını kaybeden işletmecilerin ise tüm borçlarını sileceklerini dile getirdi. Bugüne kadar 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptıklarını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Felakette ağır hasara uğrayan yerlerde esnafa 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli, yarısı Hazinenin ödeyeceği yüzde 7,5 faizli kredi verdiklerini kaydetti. Mevcut planlamaya göre 405 bin konut ve 83 bini köy evi olmak üzere toplam 488 bin yeni hane yaparak vatandaşlara teslim edeceklerini bildirdi.
Amaçlarının 2 ay içinde 244 bin konutun ve 75 bin köy evinin inşasına başlamak olduğunu, bunlardan ortalama 22 bininin inşasına geçildiğini söyledi.

Erdoğan, yine sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, 10 Mart Cuma Günü, Anayasanın verdiği yetkiye dayanarak alacakları seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatacaklarını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.