Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Duyurdu! “Doğal Gaz ve Elektrik Desteği Artacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğal gaz ve elektrik ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken vatandaşa verilen desteğin artacağını duyurdu.
Erdoğan Duyurdu! “Doğal Gaz ve Elektrik Desteği Artacak”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Doğal Gaz Verme Töreni”ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlanarak katıldı.

Cumhurbaşkanın Erdoğan, “Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerindeki vatandaşlara doğal gazın hayırlı olmasını diliyorum. Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımız 14 ay gibi kısa bir süre içerisinde 4 ilçemizi doğal gaza kavuşturdu. Sizlerle beraber bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ilçelerimizi doğal gaza kavuşturmak için 85 milyon liralık yatırım yaptık.” açıklamasında bulundu.

Doğal Gaza 17,5 Milyarlık Yatırım

Türkiye’de doğal gaz konforundan yararlanan nüfusu 12,5 milyondan 58 milyona çıkardıklarını vurgulayan Erdoğan, bu yıl doğal gaz iletim ve dağıtımı için toplam 17,5 milyar lira yatırımla 11 bin 750 kilometre yeni hat tesis ettiklerini aktardı.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki çalışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahadaki ilk fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajının bittiğini kaydetti. Karadeniz doğal gazını Türkiye’ye bağlayacak çalışmaları hızlandırdıklarını bildirdi. Bu çalışmanın dünyada en hızlı devreye alınan açık deniz saha geliştirme projesi olacağını bildirdi.

“Vatandaş Küresel Dalgalanmalara Karşı Korunacak”

Erdoğan, doğal gaz depolarının kış mevsiminde yaşana ani talebi karşılayacağını vurguladı. Yerli gaz çalışmalarıyla Türkiye gazın gazla rekabet ettiği bölgede referans fiyat oluşumunun sağlandığı bir ülke olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ülkemizde birden fazla oyuncunun, ürünün, kontratın bir araya gelerek referans fiyatları oluşturduğu gelişilmiş bir doğal gaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz.

Doğal gazı çıkarmak bölgesel piyasasında etkin hale gelmesi için çalışırken, vatandaşlarımızı küresel dalgalanmalara karşı korumayı ihmal etmiyoruz. Bu kapsamda son dönemde konutlarda kullanılan doğal gazın yüzde 75’ine, elektrikte de birinci kademe tüketimine yüzde 50 sübvansiyon uyguluyoruz. Örnek olarak 100 liralık bir doğal gaz faturasının 75 lirasını vatandaşlara yansıtmayacağız. Biz karşılayacağız.” diyerek konuştu.

“Destek Rakamları Bu Yıl Geçen Senenin 2 Katı Olacak”

Bu uygulama ile geçen yıl vatandaşlara 80 milyar lira doğal gaz, 20 milyar lira elektrik desteği olmak üzere toplamda 100 milyar liralık destek sağladıklarını söyledi. Ayrıca destek rakamının bu yıl geçen seneye göre iki kat fazla olacağını aktardı.

“Her alanda Türkiye’yi doğal gazın merkez ülkesi haline getirmek için gayret içerişimdeyiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’te pek çok alanla birlikte enerjide de milletimizin karşısına yeni müjdelerle çıkmak için gece gündüz çalışıyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.