Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdal Sağlam Yazdı: Türkiye’ye İlgi Var Ama Para Yok

Ekonomi yazarı Erdal Sağlam, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ziyaretlerine dikkat çekti ve yatırımcıların Türkiye’ye güvenmediğini belirtti. İşte detaylar;
Erdal Sağlam Yazdı: Türkiye’ye İlgi Var Ama Para Yok
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birçok ülkede ziyaretlerde bulunarak yabancı yatırımcılarla temas sağladı. Yurt içi piyasalar Şimşek’ten gelecek olumlu bir haber beklerken 10haber.net yazarlarından Erdal Sağlam, Şimşek’in ziyaretlerine yönelik değerlendirmelerini yazdı.

Şimşek’in yabancı yatırımcı çekebilmek için büyük çaba gösterdiğini belirten Sağlam, tüm çabalara rağmen yabancı fon akışının sağlanamadığını aktardı. Kilit noktanın büyük ekonomi hatalarının artık yapılmayacağına yönelik güvenin kazanılamaması olduğunu vurguladı.

Bakanın uluslararası piyasalarda tanınan bir teknisyen olduğunu, fakat karar verici olmadığı için uygulanacak politikalara güvenin sağlanamadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güven kazanabilmek için politikalara destek veren açıklamalar yaptığını paylaştı.

“İlgi Var Para Yok”

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgi gösterdiğini ama para getirmek istemediğini savunan Sağlam, yatırımcıların politika konusunda geri dönülmez noktaya gelindiğini görmek istediğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Şimşek’in 13 Ekim tarihinde Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) yaptığı konuşmada, Türkiye’nin pozitif reel faize yaklaştığını söylediğini hatırlattı. Reuters’ın haberine göre Şimşek’in pozitif eşiğine ulaşmak için yapılması gerekenlerin henüz bitmediğini yazdığını paylaştı.

Yapılan haberde Şimşek’in geçmiş ekonomi politikalarını geriye çevirmenin zaman alacağını kaydedildiği, TL’nin temel göstergelerinin sağlam olduğu ve “çekici” göründüğünün yazıldığını belirtti.

Sağlam, bu ayki toplantıda faizin 5 puanlık artışla yüzde 35 oranına ulaşmasının beklendiğini dile getirdi ve “Şimşek’in hesabına göre reel faiz düzeyine gelinmiş mi olacak, yoksa reel faiz için çok daha fazla artırım yapmak mı gerekecek, göreceğiz” dedi.

Daha fazla artırım gerekirse Erdoğan’ın izin verip vermeyeceğinin gelecek ay belli olacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.