Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Dikkat Çeken Vergi Açıklaması: Süreç Zorlu Geçecek

Fas’ta Türkiye ekonomisine ve politikalara yönelik konuşan Hazine ve Maliye Bakanı, kur korumalı mevduat enstrümanından çıkmak istediklerini belirtti. İşte detaylar;
Şimşek’ten Dikkat Çeken Vergi Açıklaması: Süreç Zorlu Geçecek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt dışı programlarına devam ediyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantıları kapsamında Fas’a giden Şimşek, Türkiye’nin ekonomi politikalarına ve ekonomik gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu.

Beklenen enflasyon verilerine dikkat çekildiğinde Türkiye’nin reel faiz sunduğunu söyleyen Bakan, söz konusu durumun Türk lirasını çekici hale getirdiğini aktardı.

Politikanın, politika faizini ima ettiğinden daha sıkı olduğunu vurgulayan Şimşek, bu çizgide kalmaya devam edeceklerinin mesajını verdi. Türkiye’de ciddi bir maliye konsolidasyon yakalandığını sözlerine ekledi.

“Hedef İç Talep”

Şimşek, iç talebi daha ılımlı hale getirmeyi amaçladıklarını paylaştı ve kur korumalı mevduat (KKM) enstrümanından çıkmak istediklerini söyledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 6 ekim haftası itibarıyla KKM hesaplarında biriken tutar 74,6 milyar TL düzeyinde düştü.

Gümrük Birliği’ne değindi ve günümüz koşullarını karşılamakta yetersiz kaldığını ifade etti. Gümrük Birliği’ni tarım ve hizmet ile revize etmeyi planladıklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Yeni ekonomi programına yönelik sorulan sorulara “Çabuk çözüm yok. Süreç zorlu geçecek.” dedi. Vatandaşların vergi artışını sevmediğini fakat bunu gelecekte daha ağır önlemler almamak için yaptıklarını savundu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8,5 milyar dolar tutarındaki Türk tahvili satın alma taahhüdünde son

Geçtiğimiz gün de yine Fas’ta konuşan Şimşek, TL’nin temel göstergelerinin oldukça sağlam olduğunu belirtmişti ve pozitif reel faiz eşiğine ulaşmak için yapılması gerekenlerin henüz sona ermediğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.