Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Şimşek: Türk Lirası Çekici

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fas’ta düzenlenen Dünya Bankası-IMF toplantısında açıklamalarda bulundu.
Bakan Şimşek: Türk Lirası Çekici
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen Dünya Bankası-IMF toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek enflasyonla mücadelede pozitif reel faiz vurgusunda bulundu.

Şimşek, pozitif reel faizin enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmaz bir konumu olduğunu ve Türkiye’nin pozitif reel faize her geçen gün yaklaştığını söyledi.

Pozitif reel faiz eşiğine ulaşmak için yapılması gerekenlerin henüz bitmediğini sözlerine ekledi. Şimşek etkinlikte, enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için seçimlerin ardından atılan adımları anlattı.

Türk lirasının temel göstergelerinin sağlam olduğunu ve para biriminin “çekici” göründüğünü söyleyen Şimşek, yerel seçimlerin genel seçimlerle ayırt etmek gerektiğini, Türkiye’nin politik istikrara sahip beş yıl geçireceğini ifade etti.

Bakan Şimşek geçmiş ekonomi politikalarını tersine çevirmenin zaman alacağının altını çizdi. Olası bir eurobond ihracı için piyasa şartlarına baktıklarını büyük olasılıkla yılsonundan önce bunu gerçekleştirebileceklerini belirten Şimşek, yıl bitmeden ihracın gerçekleşmesini beklediğini de söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.