Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Doğal Gazda ÖTV Artışı Açıklaması: İtibar Ermeyin

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından doğal gaz tarifelerine yüzde 224 oranında zam yapıldığına yönelik çıkan haberler yalanlandı. Detaylar haberde;
EPDK’dan Doğal Gazda ÖTV Artışı Açıklaması: İtibar Ermeyin
HABER GİRİŞ

Özel tüketim vergilerindeki (ÖTV) artış kararı dün gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararın ardından birçok kaleme gelen zamlarsa gündemde yerini aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ise konuya ilişkin açıklamada bulundu.

EPDK açıklamasında, ÖTV artışıyla doğal gaza yüzde 224 oranında zam yapıldığına ilişkin çıkan haberlerin asılsız olduğuna dikkat çekti.

Vatandaşların nihai faturasına yüzde 224 oranında zam yapıldığını iddia etmenin kötü niyetli bir algı operasyonu olduğunu kaydeden EPDK, söz konusu haberlere itibar edilmemesi gerektiğini anlattı.

Doğal Gaza Yaklaşık 6 Kuruşluk Artış Yapıldı

Doğal gazda standart metreküp başına 0,0747 liraya yükseltilen ÖTV oranının, Katma Değer Vergisi (KDV) etkisiyle metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış anlamına geldiğini belirtti.

EPDK yazılı açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bazı tüketim mallarında özel tüketim vergi güncellemesi kapsamında doğal gazda standart metreküp başına 0,023 lira olan ÖTV oranının 0,0747 liraya yükseltildiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu artışın, KDV etkisiyle metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış anlamına geldiğini vurguladı.

Avrupa’daki Doğal Gaz Faturalarında Vergi Yükü Yüzde 36

Avrupa’daki doğal gaz faturalarında vergi yükünün ortalama yüzde 36 düzeyinde olduğunun bilgisini veren EPDK, bu oranın Türkiye’de KDV ve ÖTV dahil yüzde 18 seviyesinde olduğuna işaret etti.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, “Çok açık olan bu duruma rağmen vatandaşlarımızın nihai faturasına yüzde 224 oranında zam yapıldığını iddia etmek kötü niyetli bir algı operasyonudur ve itibar edilmemelidir.” ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın