Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Siber Güvenlik Yetkinlik Modeli Yönetmeliği’ni Yayımladı

Enerji sektöründe endüstriyel kontrol sistemlerinin siber güvenliğini iyileştirme ve siber dayanıklılığına, olgunluğuna ilişkin esaslar belirlendi. Konuya yönelik karar Resmi Gazete'de yayımladı.
EPDK Siber Güvenlik Yetkinlik Modeli Yönetmeliği’ni Yayımladı
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Enerji Sektöründe Siber Güvenlik Yetkinlik Modeli Yönetmeliği, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yeni hüküm ile birlikte Enerji Sektöründe Kullanılan Endüstriyel Kontrol Sistemlerinde Bilişim Güvenliği Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı.

Buna göre yönetmeliğin amacı enerji sektöründe kullanılan endüstriyel kontrol sistemlerinin siber güvenliğini sürekli olarak gelişen ihtiyaç ve tehditlere göre iyileştirmek olarak belirtilirken, bunun yanında asgari kabul edilebilir güvenlik seviyesini tanımlamaya ve bu kontrol sistemlerinin siber dayanıklılığına, yeterliliğine ve olgunluğuna ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğu kaydedildi.

Yetkinlik modeli kapsamında üç temel yetkinlik seviyesi belirlendi. Bu seviyeler ise giriş seviyesi kontrolleri, ikinci aşama kontrolleri ve üçüncü seviye kontrolleri olarak belirtildi.

Yetkinlik modeli uygulama yükümlülüğünün EPDK tarafından kritiklik dereceleri belirlenip yükümlü kuruluşlara tebliğ edildiğinde başlayacağı aktarıldı.

Yönetmeliğin OSB dağıtım lisansı sahipleri ile OSB üretim lisansı sahiplerini kapsamadığı belirtilirken, kapsamı ise şu şekilde açıklandı:

GCM Yatırım Banner

“Elektrik iletim lisansı sahibi, elektrik dağıtım lisansı sahibi, geçici kabulü yapılmış ve işletmedeki kurulu gücü 100 MWe ve üzeri lisansa sahip her bir elektrik üretim tesisi sahibi, boru hattı ile iletim yapan doğal gaz iletim lisansı sahibi, sevkiyat kontrol merkezi kurmakla yükümlü doğal gaz dağıtım lisansı sahibi, doğal gaz depolama lisansı sahibi (LNG, yer altı), ham petrol iletim lisansı sahibi ile rafinerici lisansı sahibi.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.