Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Zirveye Ulaştı mı? Gözler TÜİK’in Verilerinde

Yatırımcılar, TÜİK'in yarın açıklayacağı enflasyon verilerini merakla beklerken küresel piyasalarda gözler ECB'nin Perşembe günü vereceği faiz kararına çevrildi. Detaylar haberde;
Enflasyon Zirveye Ulaştı mı? Gözler TÜİK’in Verilerinde
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar İsrail-Filistin arasındaki gerilim ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerle dalgalı bir seyir izliyor. Yurt içindeyse BIST 100 endeksi haftayı yüzde 2,59 düşüşle tamamladı.

Piyasalarda artan risk iştahıyla satışa geçen yatırımcının gözü ise Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarda enflasyonun Mayıs ayında zirve yapacağına işaret etmişti.

Küresel piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 6 Haziran Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına odaklanıldı. ECB’nin bu kararında 25 baz puan faiz indirimi yapması bekleniyor.

1-) Türkiye Enflasyon

Küresel piyasalarda 3 Haziran Pazartesi günü ABD’nin Mayıs ayına ilişkin ISM imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

Yurt içindeyse 3 Haziran Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs 2024 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi verileri paylaşılacak. Geçen ay açıklanan Nisan raporunda enflasyon oranındaki artış yıllık bazda yüzde 69,80, aylık bazda ise 3,18 olarak kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

TÜİK tarafından Pazartesi günü Mayıs ayına ilişkin üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri de duyurulacak. Geçen ay açıklanan Nisan ayı raporunda ÜFE yıllık bazda yüzde 55,66, aylık bazda yüzde 3,60 yükselmişti.

Yurt içinin Pazartesi günü açıklanacak bir diğer önemli ekonomik verisi ise İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Mayıs ayına ilişkin imalat PMI raporu olacak.

2-) Almanya İşsizlik

Küresel piyasalarda 4 Haziran Salı günü Almanya’nın Mayıs ayına ilişkin işsizlik rakamları takip edilecek. ABD’de ise Nisan ayına ilişkin Jolt iş ilanları raporu yayımlanacak.

3-) ABD ISM Hizmet PMI

Yurt dışı piyasalarında 5 Haziran Çarşamba günü Euro Bölgesi’nin Nisan ayına ilişkin ÜFE rakamları paylaşılacak. ABD’nin Pazartesi günü Mayıs ayına ilişkin ISM hizmetleri PMI raporu açıklanacak.

4-) ECB Faiz Kararı

Küresel piyasalarda 6 Haziran Perşembe günü Euro Bölgesi’nin Nisan ayına ilişkin perakende satışlar raporu duyurulacak.

Yatırımcıların gözü ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Piyasalar tarafından ECB’nin Perşembe günü faiz oranlarını düşüren ilk büyük merkez bankası olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Piyasa gözlemcileri ise enflasyon rakamlarının ardından ECB Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı açıklamalara odaklandı.

5-) Euro Bölgesi Büyüme

Küresel piyasalarda 7 Haziran Cuma günü Almanya’nın Nisan ayına ilişkin ticaret dengesi raporu takip edilecek.

Cuma günü Euro Bölgesi’nin ise gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) 3’üncü çeyrek verileri açıklanacak.

Küresel piyasalarda Cuma günü ABD’nin Mayıs ayına ilişkin tarım dışı istihdam bordroları verileri yayımlanacak. Ayrıca ülkenin Mayıs ayına ilişkin işsizlik oranı verileri duyurulacak.

Yurt içindeyse Cuma günü TÜİK tarafından Mayıs ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları raporu açıklanacak. Geçen ay açıklanan Nisan raporunda en yüksek reel getiri BIST 100 endeksinde gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın