Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Vurgusu Yapan Powell, Faiz Artışının Devamını İşaret Etti

FED Başkanı Powell, faiz artışı açıklamasının ardından yaptığı konuşmada ücretlerin son yılların en hızlı artışını gerçekleştirdiğini söyledi.
Enflasyon Vurgusu Yapan Powell, Faiz Artışının Devamını İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED), piyasaların beklediği gibi Mayıs toplantısında faiz oranını 50 baz puan artırarak, yüzde 0,75 – 1,00 aralığına yükseltti. FED Başkanı Jerome Powell, kararın duyurulmasının ardından basın toplantısı yaptı.

Ücretlerde son yılların en hızlı artışı yaşandığını belirten Powell, konuşmasında “Enflasyonu aşağı getirmek, iş gücü piyasasını güçlü tutmak için zaruri. Ekonomide temel ivme güçlü olmaya devam ediyor. Tedarikte aksaklıklar öngörülenden daha büyük ve daha kalıcı” şeklinde konuştu.

Enflasyonu düşürmek için hızla hareket ettiklerini belirten Powell, ekonominin son iki yılda çok şey yaşadığını ancak dirençli olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Sözlerine “İleri dönük yönlendirmede bulunmak zor, verileri değerlendirmek için alan bırakıyoruz. Gerektiğinde politikada değişiklikler yapmaya hazırız.” şeklinde devam eden FED Başkanı, gelecek iki toplantı için 50 baz puan faiz artırımının masada olduğunu ifade etti.

Faiz oranlarında artışın devam etmesinin uygun olacağını düşündüklerini söyleyen Powell, fiyat istikrarı ve maksimum istihdama yönelik yarattığı risklere karşı oldukça dikkatli olduklarını dile getirdi. Ekonominin gücünü koruduğunu, işgücü piyasasında daha çok katılım öngördüklerini, öte yandan istihdam hızında yavaşlama beklediklerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu