Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2019 Yılının En Büyük 10 Halka Arzı

Saudi Aramco, Alibaba, Uber ve Budweiser 2019'un en büyük halka arzları listesinde ilk sıralarda yer aldı.
2019 Yılının En Büyük 10 Halka Arzı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uber ve Lyft’in yüksek profilli fiyaskolarına rağmen 2019, dünya çapındaki halka arzlar için büyük bir yıl oldu. ABD halka arzları, bugüne kadar S&P 500’den daha iyi performans gösterirken Saudi Aramco 2 trilyon dolarlık çıkışı ile tarih yazdı.

Genel olarak ise 250 civarında yeni, eski ya da çok uluslu şirket bu sene halka açılmak için başvuru yaptı ki bu durum 1990’ların sonundaki dotcom balonuna benzedi. Yüzyıllık Levi Strauss ve Pinterest ile Beyond Meat gibi yeni gelenler hisselerini bireysel yatırımcılara sunarlarken, yıllık halka arzlar son on yılların en yüksek seviyelerine ulaştı.

CNBC’nin haberine göre FactSet, 2019’da dünyanın önde gelen kamu pazarlarındaki en büyük 10 halka arzı; Saudi Aramco, Alibaba, Uber, Budweiser, Postal Savings Bank of China, Shenzen Transsion Holdings, Avantor, Lyft, XP, TeamViewer olarak sıraladı.

1 Saudi Aramco’nun Tadawul Listelemesi

1 Saudi Aramco’nun Tadawul ListelemesiSaudi Aramco’nun halka arz fiyatı 5 Aralık’ta, aralığının üst diliminde gerçekleşerek 1.7 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Hisse senetlerinin ilk işlem günü Aramco’nun 25 milyar dolarlık rekora ulaşmasını ve dünyanın en değerli şirketi unvanını kapmasını sağladı.

Aramco’nun piyasa değeri, Suudi Arabistan borsası Tadawul’daki ikinci işlem gününde ise 2 trilyon dolara yükseldi. Bu değer, şirketin ardından dünyanın en değerli şirketleri olan Apple ile Microsoft’un değerlerine büyük fark attı. Cuma günü 35 riyalin üzerinde işlem gören hisseleriyle ise Aramco’nun piyasa değeri 1.87 trilyon dolar seviyelerindeydi.

GCM Yatırım Banner

2 Alibaba’nın Hong Kong Halka Arzı

Alibaba’nın Hong Kong Halka ArzıÇinli e-ticaret devi Alibaba, Hong Kong’daki listelemesi ile 2019’un ikinci en büyük halka arzı unvanına sahip oldu. Hong Kong Borsası’nda işlem görmeye başlayan Alibaba hisseleri ilk gününde yüzde 6.9 yükselerek 190 Hong Kong dolarına ulaştı.

İlk çıkış zamanında dünyanın en büyük halka arzı olan Alibaba’nın Hong Kong listelemesi, protestolarla sarsılan şehir için de destek oldu. Cuma günü Alibaba hisseleri 213 Hong Kong doları seviyesine yakın fiyatla, şirketin piyasa değerini 4.5 trilyon Hong Kong dolarına ulaştırdı.

3 Uber’in New York Borsası’ndaki Halka Arzı

Uber’in New York Borsası’ndaki Halka ArzıYılın en tartışmalı halka arzlarından bir tanesi Uber oldu. ABD’de yılın en büyük halka arzına imza artan Uber, 9 Mayıs’ta 75.5 milyar dolar ila 82.4 milyar dolar aralığında fiyatlandı. Bu ilk başlarda söylenen 120 milyar dolarlık fiyat etiketinin çok aşağısında kaldı.

Uber’in New York Borsası’ndaki halka arzı, hisselerin ilk işlem gününde yüzde 7’nin üzerinde düşüş göstermesiyle hayal kırıklığı yarattı. 69.7 milyar dolarlık piyasa değeri ve 42 doların aşağısında kapanış yapan Uber hisseleri, halka arzdan bu yana yüzde 33 civarında düştü ve Cuma gününü 51.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile kapattı.

4 Budweiser’in Hong Kong Halka Arzı

Budweiser’in Hong Kong Halka ArzıAnheuser-Busch InBev’in Budweiser IPO’su Hong Kong’un diğer 2019 rekortmeni oldu. AB InBev’in Asya birimi Hong Kong ticaretinin ilk gününde yüzde 4 seviyesinde artış gösterdi.

Hong Kong’da yılın ikinci en büyük halka arzına imza atan Budweiser CEO’su açılışta; “Büyüme üzerine odaklandık, büyüme yapmak için hazırlandığımız şey” diyerek Asya’nın dünyanın en büyük bira pazarı olduğunu savundu. Hong Kong’da devam etmekte olan protestolar nedeniyle büyük ölçüde bastırılması beklenen halka arzda ulaşılan prim dikkat çekti.

5 Postal Savings Bank of China Şanghay Çıkışı

Postal Savings Bank of China Şanghay ÇıkışıÜlkenin en büyük bireysel bankacılık şube ağını yöneten Postal Savings Bank of China, Şanghay’daki bir halka arz ile bu yıl ikinci Asya borsasında halka açıldı. 2016’daki Hong Kong halka arzı şirketi yaklaşık 7.4 milyar Hong Kong dolarına ulaştırırken, rakam bu yıl Şanghay’daki fiyatından çok daha yukarıda gerçekleşti.

Hong Kong’daki çıkış 8 milyar Hong Kong dolarının üzerine ulaşsa da bazı eleştirmenler, firmanın bir avuç köşe taşı yatırımcısı ya da bol paralı alıcılar tarafından desteklendiğini öne sürmüştü. Aralık ayının başlarında Şanghay’da yavaş bir başlangıç yapan Posta Tasarruf Bankası’nın hisseleri 5.60 yuan seviyesinde açıldı. İşlemin ilk gününü 5.61 yuan ile yüzde 2 daha yüksek bir şekilde kapattı.

6 Shenzhen Transsion Holdings’in Şanghay Çıkışı

Shenzhen Transsion Holdings’in Şanghay ÇıkışıÇin merkezli cep telefonu üreticisi Shenzhen Transsion Holdings, büyük bir pazarda 2019’un altıncı en büyük halka arzı unvanına sahip oldu. Neredeyse %50 pazar payına sahip olduğu Afrika dışında pek bilinmeyen şirket, Şanghay’daki çıkışında neredeyse yüzde 96 yükseldi ki bu firmayı kısa süreliğine 7.7 milyar dolar değere ulaştırdı.

Ardından bu kazançların bir kısmını verdi ama yine de yüzde 64 yukarıda kapandı. Shenzhen Transsion Holdings’in hisseleri Cuma günü halka arz tarihine kıyasla yüzde 24.5 düşüktü.

7 Avantor’un NYSE Çıkışı

Avantor’un NYSE ÇıkışıAvantor’un ABD’deki listelemesi, 2019’un en büyük halka arzları arasında yedinci sırada geldi. Yaşam bilimleri endüstrisini tedarik eden bir kimyasal üreticisi olan Avantor’un hisseleri Mayıs ayında 2.9 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı.

New Mountain Capital’e ait olan Avantor’un piyasa değerinin Cuma itibariyle 10.4 milyar dolar olduğu aktarıldı. İlk işlem gününde 3.3 milyar doların üzerinde kazanç elde etmeyi başaran Avantor’un hisseleri halka arzdan bu yana yüzde 30’un üzerinde yükseldi.

8 Lyft’in Halka Arzı

Lyft’in Halka Arzı2019’da halka açılan yüksek profilli teknoloji şirketlerinin ilki olan Lyft’in hisseleri ilk işlem gününde yüzde 23’e varan oranlarda yükseldi. Lyft’in piyasa değeri Wall Street’teki birinci gününün sonunda 22.2 milyar dolara ulaşsa da heyecan fazla uzun sürmedi.

Ticaretin ikinci günü Lyft’in değeri halka arz fiyatının altına düştü ve stok etrafında karanlık bir bulut yarattı. Cuma günü itibariyle Lyft hisseleri halka arz fiyatından yüzde 36 daha düşük fiyattan kapanış yaptı ve 13.6 milyar dolarlık piyasa değerine işaret etti.

9 XP Inc. ve Nasdaq Çıkarması

XP Inc. ve Nasdaq ÇıkarmasıFinansal hizmetler sağlayıcısı XP Inc. Aralık başında Nasdaq’ı, Brezilyalı bir şirketin yılın en büyük halka arzıyla salladı. ABD merkezli General Atlantic ve Brezilya’nın en büyük özel kredi vereni tarafından desteklenen XP Inc. 14.9 milyar dolar değerlemeye sahip. Fintech platformu, beklenen işlem aralığının en üstündeki fiyatlandırmanın ardından ilk işlem gününde 2.25 milyar dolar topladı.

Başarılı çıkış, Brezilya’nın diğer şirketlerini potansiyel ABD çıkışları konusunda umutlandırdı. Cuma günü itibariyle, XP hisseleri halka arzdan bu yana yaklaşık% 12 arttı ve yaklaşık 21.2 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.

10 Frankfurt’ta Listelenen TeamViewer’ın Çıkışı

Frankfurt'ta Listelenen TeamViewer'ın ÇıkışıAlman yazılım şirketi TeamViewer ise 2019’un 10. büyük halka arzı olarak gösterildi.

Uzaktan erişim ve bağlantılar konusunda uzmanlaşan TeamViewer, Frankfurt’taki halka arzında aşağı yukarı 2.2 milyar euro topladı ve o zamandan bu yana güçlü bir koşu sağladı. Cuma günkü kapanış fiyatı itibariyle TeamViewer hisseleri, halka arzdan bu yana yüzde 29 civarında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın