Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emre Alkin Yazdı: Vergi Zamları Faiz Artışını Zorlar

TCMB’nin faiz hamlesini bir üst perdeye taşıma ihtimali birçok senaryoyu doğururken, ünlü ekonomist Alkin, gelinen noktada Türkiye ekonomisini bekleyenleri yazdı.
Emre Alkin Yazdı: Vergi Zamları Faiz Artışını Zorlar
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) uzun dönem sonra ilk faiz artırımını geçen ayki toplantısında yapması ve hamlesinde beklentileri boşluğa düşürmesinin ardından piyasalar yarınki toplantıya odaklandı.

Bank of America (BofA) bu ayki faiz toplantısından 500 baz puanlık artırım beklerken, 21 kurumun tahmini politika faizinin yüzde 20 seviyesine çıkarılabileceği yönünde oldu.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden olan Abdulkadir Selvi ise Merkez Bankası’nın ikinci toplantısında da beklentilerin altında bir karar çıkacağına işaret etti.

Tüm beklentilerin ışığında Merkez’in faiz hamlesinde nasıl bir yol izleyeceği tahmini paylaşan ekonomist, akademisyen ve yazar Emre Alkin, ekonomi yönetiminin seçtiği yolu değerlendirdi.

Ekonomi gazetesindeki “Faiz oranlarında büyük bir artış beklemeyin” başlıklı köşe yazısında geçen hafta şok etkisi yaratan akaryakıttaki vergi zamlarına atıf yapan Alkin, eski Bakan Nureddin Nebati’nin yerine gelen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le de aynı politikaların yürütüldüğünü savundu.

GCM Yatırım Banner

Ekonomide kadrolar yenilense de asıl amacın enflasyonla mücadele değil, bütçeyi güçlendirme olduğunu belirterek, “Her ne kadar vergiler enflasyon endeksine dahil edilmese de fiyat artışlarının domino etkisi sebebiyle Temmuz enflasyonu rekor seviyede gelebilir. Sanıyorum Merkez Bankası bu ayki faiz kararında epeyce zorlanacak gibi gözüküyor. Faiz oranlarını çok sert yükseltirse bu sefer büyüme de tehlikeye girecek” dedi.

Hem Faiz Hem Vergiler Yükselmez

“Hem Faizleri hem de vergileri yükselterek enflasyonu düşürmeye kalkmak, hayat pahalılığına davetiye çıkarmak anlamına gelir” diyen Alkin, maaş zamları ve rezervleri artırmak gibi aynı anda birden çok tuşa basan ekonomi yönetiminin birbirinden farklı amaçlar güden adımlar attığını ifade etti.

Ortaya çıkan sonucu özetleyerek, “Ekonomi yönetiminde yerel seçimler öncesinde tekrar bir değişiklik bekliyorum. Çünkü atılan adımlar neticede siyasi risk yaratacaksa, faturası mutlaka birilerine kesilecektir. Faiz beklentimi tekrar ediyorum: En fazla yüzde 20 olur, ondan da şüpheliyim” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın