Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Abdulkadir Selvi Faiz Artışı için İkinci Sinyali Verdi

Merkez Bankası’nın ilk faiz artırımında beklentileri karşılık bulan Abdulkadir Selvi, ikinci toplantıdan çıkması muhtemel faiz kararını yazdı.
Abdulkadir Selvi Faiz Artışı için İkinci Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ

Uzun dönemdir beklenen ilk faiz artırımını geçen ayki toplantısında yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) hamlesini kaleme alan ve “Bir anda yüzde 20’leri, yüzde 25’leri öngörmüyorum” diyerek Merkez’in tutumunu paylaşan Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Temmuz ayı toplantısından çıkacak kararı duyurdu.

Selvi, piyasalara gereğinin yapıldığı mesajını veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yeni bir sürpriz yapmayacağı sinyalini verdi.

Bu hafta Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak sonuç için “Çok büyük bir sürpriz olmazsa faizin yüzde 16,50-17,00 civarında olabileceğini düşünüyorum” diye yazdı.

İlk faiz artırımında doğan piyasa beklentilerinin bu ay da karşılanmayacağı tahminini paylaşarak, “Piyasalarda genel beklenti faizlerin 500 baz puan daha artırılması yönünde. Ancak benim beklentim ve gördüğüm politika faizinin 20’ye ulaşmayacağı şeklinde” dedi.

Faizde Artışın Devamı için Ortam Müsait

Merkez Bankası’nın uzun yıllar yürüttüğü “nas” politikasından vazgeçerken toplumun kimi kesimlerinin hassasiyetini gözettiğini ifade ederek, yatırımların devamının gelmesi için radikal faiz artırımlarının beklenmemesi gerektiğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Faizde artışın devamı için ortamın müsait olduğuna vurgu yapan Selvi, yazısında şu ifadede bulundu:

“Hem siyaset hem ekonomi cephesi kademeli olarak faizin “belirli ölçülerde” ve “düzenli olarak” artırılmasında görüş birliğine varmış durumda. Yani izleyen aylarda da Merkez Bankası ihtiyaç görürse faizleri yükseltmeye devam edecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.