Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurumlar Temmuz Ayı için Faiz Beklentisini Paylaştı

TCMB’nin 20 Temmuz’da açıklayacağı faiz kararına ilişkin tahminler geldi. 21 kurum politika faizinin yüzde 20’ye çıkabileceğini belirtti. İşte detaylar;
Kurumlar Temmuz Ayı için Faiz Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 20 Temmuz Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararına odaklandı. Ekonomistler konuyla ilgili olarak beklentilerini paylaşmaya devam ediyor. Bloomberg HT’nin faiz kararına yönelik anketi paylaşıldı.

Anket verilerine göre 21 kurumun medyan beklentisi, Temmuz’da politika faiz oranının 500 puan yükselerek yüzde 20 seviyesine artacağı yönünde. Kurumlar arasında en yüksek tahmin yüzde 21,5, en beklenti ise yüzde 17,5 düzeyinde. 2023 yıl sonu için medyan beklenti yüzde 25 seviyesinde oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), uzun bir sürenin ardından ilk kez faiz artırımına gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önceki yıllarda faizin düşük kalması gerektiğini vurgulayarak “Faiz sebep, enflasyon neticedir.” ifadelerini kullanıyordu.

Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek, TCMB Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan’ın göreve gelmesi Ortodoks politikalara dönüşün sinyalleri olarak algılandı. Yeni ekonomi yönetiminin yaptığı açıklamalar ve sergilediği tutum, yabancı basında sürdürülebilir bir model olarak algılandı.

Erkan, Haziran’daki toplantının ardından yaptığı açıklamada para politikasında kademeli geçiş sinyali vermişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.