Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan TCMB Faiz Tahmini ve Enflasyon Beklentisi

BofA, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yükselterek TCMB'nin Perşembe günkü faiz kararına ilişkin öngörüde bulundu. Detaylar haberde;
BofA’dan TCMB Faiz Tahmini ve Enflasyon Beklentisi
HABER GİRİŞ

Bank of America (BofA) Securities bugün yayımladığı raporda Türkiye ekonomisi için beklentilerini revize etti. BofA, Türkiye’nin enflasyon beklentisini yükselterek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu hafta 500 baz puana varan faiz artırımı yapacağını öngördü.

Kurdaki zayıflamanın, asgari ücretin yüzde 34 artırılmasının, katma değer vergisi (KDV) oranlarının yükseltilmesinin ve akaryakıttan alınan özel tüketim vergisinin (ÖTV) artırılmasının enflasyonu yükselteceği tahmin edildi.

BofA raporunda, “Diğer taraftan krediler çok hızlı yavaşlıyor ve bu enflasyonist baskıları biraz hafifletiyor.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Söz konusu ekonomik gelişmeler kapsamında 2023 yılı sonu için enflasyon tahminini yüzde 44’ten yüzde 58’e yükseltti. BofA, Türkiye’de enflasyonun gelecek yıl Mayıs ayına kadar yüzde 65 seviyesinde tepe yapacağını ileri sürdü.

BofA: Merkez Bankası Politika Faizini 500 Baz Puan Artıracak

TCMB’nin bu hafta Perşembe günü yapacağı toplantının ardından politika faizini 500 baz puan artırılacağı yönünde tahmin bildiren BofA Securities, faiz artırımının 300-500 baz puan arasında bir yerde olabileceğini de belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ekonomisine beklenmedik bir zarar vermeden dönüşümü sağlamak için TCMB’nin kademeli hareket etmek istediğini savunan BofA, Merkez Bankası’nın faiz artırımına ne kadar devam edeceğini net olmadığını vurguladı.

BofA, Türkiye için yaptığı enflasyon tahminleri dikkate alındığında politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 35 seviyesinde olacağı yönündeki tahminlerini sürdürdüklerine işaret etti.

Yayımladığı raporda BofA, USD/TRY’ninse yıl sonuna kadar 31 olmasını beklediklerinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.