Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bank of America’dan Merkez Bankası Faiz Tahmini

BofA, TCMB'nin Perşembe günü politika faizini yüzde 25 seviyesine yükseltmesini beklediğine dikkat çekti. Raporun detayları haberin içerisinde;
Bank of America’dan Merkez Bankası Faiz Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan görevlendirildi. Merkez Bankası’nın kadro değişiminin ardından Perşembe günü yapılacak toplantıyla faiz kararı bildirilecek.

Küresel birçok bankadan TCMB’nin faiz kararına ilişkin gelen tahminlere Bank of America (BofA) da eklendi. Bank of America Securities, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 25’e yükseltmesini beklediğini ancak aşağı yönlü bir sürpriz için de alan gördüklerini paylaştı.

Bloomberg HT haberinde aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu ekonomistlerin raporuna dair bilgi verdi. Ekonomistler tahminlerinden daha düşük bir faizin, faiz koridoru ya da daha fazla faiz artışı sinyaliyle desteklenebileceğini vurguladı.

Regülasyonlar ve kontrollerin dereceli olarak kaldırılmasının beklendiğine işaret edilen raporda, kontrolleri kaldıracak tek seferde büyük bir faiz artışının daha düşük ihtimalde olduğu vurgulandı.

TCMB’nin Ekonomide İki Politika İhtimali Var

Merkez Bankası için iki politikanın mümkün olduğuna işaret edilen raporda ilk ihtimalin, “İlk patika faizleri artırmak ve regülasyonları, kontrolleri yavaşça kaldırmak. Bu senaryoda faizin yüzde 25 veya daha aşağıda belirlenmesi ve daha fazla faiz artışı sinyali verilmesi mümkün.” olduğu ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Diğer bir senaryodaysa mevcut finansal koşulları gevşetmeden faizin kısıtlayıcı seviyelere yükseltilmeye başlatılması olduğu belirtildi. Bu senaryonun ekonomide daha hızlı bir düzeltmeye izin vereceği kaydedildi.

Ayrıca ikinci senaryoda kredibilite ile öngörülebilirliğin güçleneceği paylaşıldı. BofA, ihtimallerden daha hızlı yerine kademeli düzeltmeden yana olduğunu belirterek, “Faiz artırmadan ek sıkılaşma yapmak için koridor da kullanılabilir.” dedi.

Özel Sektörün Finansmana Erişimini Kolaylaştırabilir

Raporda, Merkez Bankası’nın yüzde 15-18 gibi düşük bir faizle başlaması durumunda mevcut banka faizlerini yakalamak için en az iki faiz artışı daha yapabileceği öngörüldü.

“TCMB aynı zamanda regülasyonları gevşetmek özel sektörün finansmana erişimini kolaylaştırabilir. Buna mevduat faizlerinin mevcut seviyelerinden gevşemesiyle birlikte Döviz talep artışı eşlik edebilir.” ifadelerine yer verilen raporda yaz turizm gelirlerinin para birimini destekleyebileceği de tahmin edildi.

Para biriminde sabitleme beklenmediği de vurgulanan raporda, Merkez Bankası müdahalelerinin gereken süre boyunca devam etmesinin beklendiğinin altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.