Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekli Aylığındaki Artışın Bütçe Bilançosu Açıklandı

Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşındaki artışın ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklifin komisyonda olduğunu ve yıllık maliyetini açıkladı.
Emekli Aylığındaki Artışın Bütçe Bilançosu Açıklandı
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Elitaş, düzenlemenin etki analizinin 2023’ün kalan ayları için 85 milyar lira, yıllık ise 120 milyar lira civarında olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta katıldığı bir televizyon programında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarıldığını duyurmuştu. Elitaş ise duyurun ardından açıklamada bulunmuş, Mart ayının sonunda yasa teklifinin çözümleneceğini söylemişti.

Söz konusu yasa teklifinin 16 maddeden oluştuğunu söyleyen Elitaş, açıklamasında birçok noktaya da değinmişti.

Gazi Aylıkları Da Yükseltildi

Geçici işçilerin kadro düzenlemesini de kapsayan teklifin görüşmeler, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam ediyor.

Elitaş açıklamasında teklifle birlikte gazi aylıklarının da yükseltildiğini anımsatarak, vefat edenlerin dul ve yetimlerine bağlanan şeref aylıklarının sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın dosya bazında asgari ücretin net tutarı olarak eşitleneceğini de ekledi.

GCM Yatırım Banner

Üst yargı organları arasında tazminat oranları, ek gösterge gibi haklar konusunda da eşitsizliklerin giderilmesine ilişkin düzenleme yapıldığını kaydetti.

2012 yılı öncesindeki fazla ve yersiz işsizlik ödemelerinde de vatandaşların zor durumda kalmaması için bir düzenleme yapıldığını bildiren Elitaş, teklifin yasalaşmasıyla 51 bin kişinin faydalanacağını belirtti.

Emeklilerin Bayram İkramiyesi De Artırıldı

Teklifle emeklilere verilen bayram ikramiyesi tutarında da artışa gidildiğini anımsatan Elitaş, “Emeklilere bayramlarda ödenen ikramiye tutarının 2 bin liraya çıkarılmasının yıllık maliyeti yaklaşık 25 milyar lira.” ifadelerini kullandı.

Kamuda 60 bin geçici işçinin olduğu bilgisini vererek; 31 bininin Milli Eğitim Bakanlığı’nda, 9 bine yakınının ÇAYKUR tesislerinde, 1520 civarında Türkiye Şeker Fabrikalarında, diğerlerinin ise çeşitli kamu kuruluşlarında olduğunu ekledi.

Elitaş yaptığı açıklamada geçici işçilerin, çalıştıkları kurumda kadrolu işçi olabilmesi için de bir düzenleme yapılacağını paylaştı. Geçici işçi çalıştırılan kurum ve kuruluşların kadrolarında boşalma olduğu takdirde kurumun bunu ilan edeceğini aktardı.

Kurumların ilanlarının ardından kadroya alınma konusunda önceliğin kıdem sırasına göre halen çalışan veya çalışma hakkı bulunan geçici işçilere verileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı haricindeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlar ile üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışanlar arasındaki ücret farkının da ortadan kaldıracağına dikkat çekti. Elitaş, yeni düzenlemeyle tüm bunların hayata geçirileceğini açıkladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.