Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’tan Şaşırtan Dogecoin Açıklaması! Oyun Değişiyor mu?

Kripto piyasası üzerindeki etkisi tartışma götürmeyen Elon Musk, Wall Street Journal'a Dogecoin için dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar;
Elon Musk’tan Şaşırtan Dogecoin Açıklaması! Oyun Değişiyor mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto piyasasında en çok ilgi gören varlık sınıflarının başında meme coinler geliyor. Oldukça spekülatif ve volatil dijital varlıklar olarak nitelendirilen ve ani yükselişler göstermeleriyle yatırımcılara cazip gelen meme tabanlı kripto para birimleri arasında ise Dogecoin (DOGE) başı çekiyor.

Bugüne kadar özellikle Elon Musk’ın söylemleri ve tavırları ile büyük yükseliş ve düşüşler gören kripto varlık için son çarpıcı açıklamalar yine Musk’tan geldi!

Musk: DOGE’a Varınızı Yoğunuzu Yatırmayın!

Wall Street Journal’a röportaj veren Musk, bir Dogecoin hayranı olmaya devam ettiğini ancak kimseye DOGE için varını yoğunu yatırmasını, riskli pozisyonlar almasını tavsiye etmediğini söylerken “Her şeyinizi riske atmayın” ifadesini kullandı.

Musk, Dogecoin’in en sevdiği kripto para birimi olmasını ise en iyi mizaha ve en iyi köpek temasına sahip olmasına bağladı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @dogeofficialceo

Ünlü iş adamının, kendisini Dogecoin kripto para birimini desteklemek için bir piramit şeması dolandırıcılık organizasyonu oluşturmakla suçlayan 258 milyon dolarlık bir dava ile mücadele ettiği biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Milyarder yatırımcı Keith Johnson, geçen yaz yaptığı açıklamada DOGE’un bir sahtekarlık girişimi olduğunu iddia ederken, New York Güney Bölge Mahkemesi’nde Musk ve şirketlerine dava açmıştı. Johnson, kendisini “sanıklar tarafından organize edilmiş Dogecoin piramit şeması ile dolandırılan bir Amerikan vatandaşı” olarak lanse etmişti.

Tesla CEO’su ve avukatları, geçtiğimiz haftalarda bir ABD yargıcından, Dogecoin hakkındaki davanın düşürülmesi talebinde bulunmuştu.

Musk’ın DOGE Fiyatına Etkisi Çok Kez Kanıtlandı

Musk’ın DOGE’a destek içeren yorumları ve en sevdiği kripto para birimi için 2022 yılı boyunca paylaştığı tweet’ler, internet meme’leri ve açıklamalar meme coinin fiyatında keskin bir ralli yaşanmasını sağlamıştı.

Meme coin rallileri, büyük oranda varlığı çevreleyen heyecan, ilgi artışı ve spekülasyonlarla beslenmekte olup, Dogecoin fiyatı, Musk’ın 2022 yılı içindeki tweet ve yorumlarıyla çılgın yükselişler gerçekleştirdi.

DOGE fiyatı, Şubat 2021 döneminde Musk’ın destekleyici tweet’lerine yanıt olarak 24 saatlik bir süre içinde yüzde 37 artarak 0.0849 dolara yükseldi. Benzer şekilde geçen ay Musk, Twitter logosunu mavi kuştan Shiba Inu cinsi köpeğe çevirdiğinde, DOGE fiyatı bir gecede yüzde 27 arttı.

Tüm bu örnekler, Musk’ın yorumlarıyla körüklenen DOGE fiyat rallileri tezini destekliyor.

Fiyat, Musk’ın Yorumlarına Yanıt Olarak Düştü

Elon Musk’ın Dogecoin hakkındaki yorumlarına, 24 saatlik zaman diliminde yüzde 2.5 düşüşle 0.0712 dolara gerileyen meme coindeki fiyat düşüşü eşlik etti.

Bunun bir sonucu olarak DOGE, 200 günlük hareketli ortalamasının altına düştü ve bu hareket onu kısa ve orta vadede düşüş eğilimine soktu. Ayrıca, Bitcoin’in kayıplar görmesi tüm kripto para birimlerini olduğu gibi DOGE’u da olumsuz etkiliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

DOGE fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.7315 doların yüzde 90 altında ve meme coin, geçen ay yatırımcılarını yaklaşık yüzde 10 kayba uğrattı.

Bununla birlikte, topluluktaki pek çok kişi, Elon Musk’ın ilerleyen zamanda Twitter’da bir ödeme yöntemi olarak DOGE entegrasyonunu duyuracağını ve bunun olası büyük bir rallinin katalizörü olacağını ummaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.