Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’a Şok Dogecoin Davası: Saadet Zinciri Oluşturdu

Kripto para piyasasının tartışmalı ismi Elon Musk'a Dogecoin faaliyetleri için dolandırıcılık davası açıldı. Detaylar haberde;
Elon Musk’a Şok Dogecoin Davası: Saadet Zinciri Oluşturdu
HABER GİRİŞ

Piyasanın en popüler meme token’ı konumundaki Dogecoin’in en büyük destekçilerinden biri olarak kabul gören ünlü iş adamı Elon Musk’ın başı dertte!

Musk ve şirketleri Tesla ile SpaceX, Dogecoin’i (DOGE) desteklemekle birlikte bir piramit şeması dolandırıcılık organizasyonunun parçası oldukları gerekçesiyle dava edildi.

Musk’a 258 Milyar Dolarlık Dava Açıldı

Suçlamayı yapan milyarder yatırımcı Keith Johnson, DOGE‘nin “büyük aptalları kandıran bir sahtekarlık” olduğunu iddia ederken, New York Güney Bölge Mahkemesi’nde Musk ve şirketlerine 258 milyar dolarlık dava açtı.

Johnson suçlamasında; “Davalılar 2019’dan bu yana Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığını biliyorlar ve buna rağmen Dogecoin’i ticaretlerinden kâr elde etmek için çeşitli kanalları kullanarak teşvik ediyorlardı. Musk, dünyadaki en zengin adam olarak kendi konumunu kullandı ve Dogecoin piramit şemasını kâr, pozisyon ve eğlence için manipüle etti” ifadelerini kullandı.

Kendisini “sanıklar tarafından organize edilmiş Dogecoin piramit şeması ile dolandırılan bir Amerikan vatandaşı” olarak lanse eden Johnson, 86 milyar dolar ve buna ek olarak 172 milyar dolar tutarında tazminat talebinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

“Dogecoin Ticareti Bir Kumar”

Musk’ın meme kripto para birimini tanıtmasını engelleyen mahkeme emri de isteyen Johnson’ın bir diğer talebi ise Dogecoin ticaretinin ABD ve New York yasalarına göre kumar teşkil ettiğinin beyan edilmesi.

Davada kullanılan diğer kanıtın, Elon Musk’ın bir finans uzmanını oynadığı “Saturday Night Live” adlı televizyon programında Dogecoin hakkında yaptığı konuşma olduğu belirtiliyor.

Johnson ek olarak , Dogecoin’in Twitter üzerinden beslenen, teşvik edilen ve manipüle edilen “yasadışı bir kimlik avı şirketi” olduğunu savunuyor.

Piramit Şeması Nedir?

Halk arasında saadet zinciri adıyla da bilinen piramit şeması, sisteme dahil olan bir üyenin yeni bir üyeyi sisteme davet ederek para kazanması şekline dayalı bir iş modelidir. Şema, her yeni katılımcının farklı katılımcılar bulması koşuluyla para ya da mal varlığı kazanacağının vadedildiği bir dolandırıcılık yöntemi olarak biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.