Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Bayram Asgari Ücret için Rakam Verdi

Yeni yılda asgari ücret merakla beklenirken Ekonomist Muhammet Bayram, en güçlü tahminleri paylaştı. Detaylar haberde...
Ekonomist Bayram Asgari Ücret için Rakam Verdi
HABER GİRİŞ

Türk-İş, dün Eylül ayında açlık sınırının 13.334,13 TL, yoksulluk sınırının 43.433,65 TL’ye yükseldiğini duyurdu. Hal böyleyken mevcut asgari ücret ile geçim her geçen gün daha da zorlaşıyor. Yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı ise merakla bekleniyor. Ekonomist Muhammet Bayram ise asgari ücret için en güçlü tahminleri açıkladı.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ın memurlara yüzde 50 artış olacağı açıklamasını hatırlatan Bayram, “Yıl sonu itibarıyla yüzde 40-45 arası bir altı aylık enflasyon bekleniyor. Ben en az yüzde 40’lar seviyesinde artış olacağını, asgari ücretin net 15 bin liradan başlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Ekonomist Bayram, Çalışma Bakanlığı tarafından daha önce ‘Asgari ücret ne olmalı?’ anketi yaptığını hatırlatarak, bu dönemde de böyle bir anket yapılmasının faydalı olacağını söyledi.

Asgari ücretin 15 bin TL psikolojik sınırı aşacağını düşündüğünü kaydetti.

Ücrete yönelik en son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayında başlayacak 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret artışı ile ilgili çalışmaları istişare halinde sürdüreceklerini belirtti.

Çalışma hayatının vazgeçilmez sosyal ortaklarını desteklemek üzere bakanlık olarak gerekli adımları atmaya hazır olduklarını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.