Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş Açıkladı: Açlık Sınırı Eylül’de 13 Bin TL’yi Aştı

Türk-İş tarafından Eylül ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı. Gıda harcamalarındaki artış dikkat çekiyor. Detaylar şöyle...
Türk-İş Açıkladı: Açlık Sınırı Eylül’de 13 Bin TL’yi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk-İş tarafından Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı. Buna göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 13.334,13 TL’ye yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 43.433,65 TL’ye çıktı. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 17.336,25 TL olarak açıklandı.

Dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,31 oranında artış kaydetti. Sekiz aylık değişim oranı ise yüzde 64,00 olarak tespit edildi.

Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 84,04 olurken, On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 106,21 olarak hesaplandı.

Yüksek Enflasyonun Sürmesi Bekleniyor

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, başta dar ve sabit gelirlileri olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini etkileyen ve halkın en temel sorunu olarak nitelenebilecek enflasyon, resmi verilerin ötesine geçen bir gerçeklikle günlün yaşam üzerinde etkili olmaya devam ettiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyonun gelecek kısa vadeli dönemde de etkili olacağı öngörüsüne yer verildi. Dolaylı vergilerdeki artışın, gelir vergisinde bu aylarda giderek yükselen oranlar ücretli çalışanların gelirlerini olumsuz etkilediği belirtildi.

Uygulanması gereken gelir politikasında esas olması gereken, gelirlerin gerçek enflasyon seviyesinden daha fazla artması ve insana yakışır yaşam koşullarını sağlayacak düzeyde harcamayı karşılayacak seviyede refahın adil paylaşılması vurgusu yapıldı.

Yoksulluk sınırı geçen ay yapılan açıklamada, 40 bin liraya ulaşmıştı. Açlık sınırı ise 12 bin 198 bin lira olarak gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın