Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan: Asgari Ücrette Enflasyon Yükünü Azaltacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yıl sonunda yapılacak asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Işıkhan: Asgari Ücrette Enflasyon Yükünü Azaltacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) düzenlediği Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuştu. Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Orta Vadeli Program’ın ekonominin yol haritasını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Işıkhan’ın gündeminde milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret vardı. Bakan Işıkhan, enflasyonun getirdiği yükü azaltmanın ortak hedefleri olduğunu belirterek, “Dolayısıyla yıl sonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu paylaşmak isterim.” diye konuştu

Bakan Işıkhan, ekonomide birinci önceliklerinin tüm vatandaşların refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak olduğunu ifade etti.

Bu bağlamda enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmanın ortak hedefi olduğunu belirten Işıkhan, “Gerek sizlerle gerek işçilerimizin temsilcisi konumundaki konfederasyonlarla istişare içinde olacağız. Bu süreçte de karşılıklı anlayış ve işbirliğini teşvik etmeye davet edeceğiz.” açıklamasında bulundu

Bakan Işıkhan, ancak sosyal diyalogla iş dünyasının güçlendirilebileceğini, işçilerin hak ettikleri yaşam koşullarına kavuşmalarının desteklenebileceğini, sürdürülebilir büyüme ve istihdamın da bu şekilde gerçekleştirilebileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Görüşmeler Aralık Ayında Başlayacak

Aralık ayında başlayacak 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret artışı ile ilgili çalışmaları istişare halinde sürdüreceklerini belirten Işıkhan, çalışma hayatının vazgeçilmez sosyal ortaklarını desteklemek üzere bakanlık olarak gerekli adımları atmaya hazır olduklarını söyledi.

Bu sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için sosyal diyaloğun kilit bir kavram olduğunu vurgulayan Işıkhan, “Birlikte çalışarak iş dünyamızı güçlendirebilir, işçilerimizin yüzünü güldürebilir ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayabiliriz. Ben hem işçinin hem de işverenin bakanıyım. Haklarınızın ve sorunlarınızın takipçisiyim.” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Aralık ayında bir araya gelecek. Halihazırda asgari ücret net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.