Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güvende Yükseliş Trendi Sekteye Uğradı: Mart’ta Düşüş Sürdü

Genel ekonomideki gidişatı ortaya koyan ekonomik güven endeksinde yön aşağıyı gösterdi. 2023’e güçlü bir yükselişle giriş yapan endeks, yılın üçüncü ayında ivmesini kaybetti.
Ekonomik Güvende Yükseliş Trendi Sekteye Uğradı: Mart’ta Düşüş Sürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde tüketicilerin Türkiye ekonomisine dair beklentilerinin baz alındığı endekste, Ocak ayında görülen toparlanmanın devamı gelmedi.

TÜİK raporuna göre ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında düşüş göstererek 98,8 değerinde kayda geçti.

Geçen yıl boyunca eşik değerinin altında kalan endeks, son verilerde de eşiğe yakın değerde yerinde saydı.

100 olan eşik değerinin altındaki veriler genel ekonomiye dair kötümserliği; 100’ün üzerinde kayda geçen rakam ise iyimserliği simgeliyor.

Bir önceki ayın verisinde endeks, Ocak ayı ile karşılaştırıldığında Şubat’ta yüzde 0,3 oranında düşüş göstererek 99,1 değerinde kaydedilmişti.

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi Mart Ayı
Kaynak: TÜİK

TÜİK verilerine göre Mart’ta iki sektörde aylık bazda düşüş görülürken, iki sektörde artış gerçekleşti.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,4 gerilemeyle 123,1 değerinden 117,7 değerine çekildi. İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,5 azalarak 89,8 değerinden 88,5 değerinde kayda geçti.

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 1,7 artışla 102,4 değerinden 104,1 değerine geldi. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,1 artarak 115,5 değerinden 116,8 değerine yükseldi.

Tüketici güven endeksi ise Mart ayında yüzde 2,9 gerileyerek 82,5 değerinden 80,1 seviyesine çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu