Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Endeksi Kasım’da Gerileme Gösterdi

Genel ekonominin durumunu ortaya koyan göstergelerden olan ekonomik güven endeksi, Kasım’da aylık artışı sürdürmedi. Eşik değerinin altında kalmaya devam etti.
Ekonomik Güven Endeksi Kasım’da Gerileme Gösterdi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. Tüketicilerin hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat alanlarındaki beklentilerinin değerlendirildiği ekonomik güven endeksinde önceki aydaki artışa rastlanmadı.

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında düşüş göstererek 96,9 değerini aldı.

Böylece ekonomik güven endeksi, 11’inci ayda da eşik değerinin altında kaldı. 100 olan eşik değerinin altında kayda geçen rakamlar, genel ekonomiye dair kötümserliğİ; 100’ün üzerindeki veriler ise iyimserliği gösteriyor.

Bir önceki ayın verisinde endeks, Eylül ile kıyaslandığında Ekim’de ılımlı düzeyde bir artış göstererek 97,1 değerini almıştı.

TÜİK Kasım Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

TÜİK raporuna göre reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi bir önceki aya kıyasla Kasım ayında yüzde 0,7’lik gerilemeyle 101,3 değerini aldı. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,0 azalarak 118,1 değerine geriledi.

GCM Yatırım Banner

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise yüzde 2,1 artışla 121,9 değerine ulaştı. İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,2 oranında artarak 91,6 değerini aldı.

Tüketici güven endeksi yüzde 0,6 oranındaki artışla 76,6 değerinde kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.