Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Endeksi Ekim’de de Eşiğin Altında Kaldı

Ekonomik durumun öncül göstergelerinden olan ekonomik güven endeksi, Ekim’de ılımlı düzeyde yükselse de eşik değeri geçilemedi. Detaylı bilgi haberde;
Ekonomik Güven Endeksi Ekim’de de Eşiğin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat olmak üzere tüketicilerin genel ekonomiye dair beklentilerinin okunduğu ekonomik güven endeksi verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı raporuna göre ekonomik güven endeksi Eylül ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 3 oranında arttı.

Ekonomik güven endeksi bir önceki aya kıyasla Ekim’de ılımlı düzeyde bir artış göstererek 97,1 değerini alsa da eşik değerinin altında kayda geçti.

Böylece ekonomik güven endeksi 10’uncu ayda da eşik değerinin altında kaldı. 100 olan eşik değerinin altında kalan rakamlar, genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliğe; 100’ün üzerinde gerçekleşen veriler ise iyimserliğe işaret ediyor.

TÜİK’in verilerine göre Ağustos ve Eylül aylarında ekonomik güven endeksi sonuçları aynı kalarak 94,3 değerinde kayda geçmişti.

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi Ekim
Kaynak: TÜİK

TÜİK raporuna göre tüketici güven endeksi bir önceki ay ile kıyaslandığında, Ekim ayında yüzde 5,3 oranında artış göstererek 76,2 değerinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksindeki artış oranı yüzde 1,8 oldu ve 102 değerini aldı. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,9 artarak 119,3 değerinde kaydedildi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 3 artışla 119,4 değerine ulaştı. İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,8 oranında artarak 90,5 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın