Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Endeksi 2 Aylık Düşüşün Ardından Yükseldi

TÜİK’in Ağustos ayı raporuna göre ekonomik güven endeksi yüzde 1 oranında arttı. Habere dair detaylar aşağıda;
Ekonomik Güven Endeksi 2 Aylık Düşüşün Ardından Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketicinin maddiyatını ve genel ekonominin mevcut durumunu değerlendiren beklenti ve eğilimleri ölçen ekonomik güven endeksini yayımladı.

Temmuz ayında 93,4 olan ekonomik güven endeksi Ağustos ayında yüzde 1 oranında artarak 94,3 değerini aldı.

Ekonomik Güven Endeksi Ağustos
KAYNAK: TÜİK

Temmuz ayına kıyasla Ağustos ayında tüketici güven endeksi yüzde 6,1 oranında artarak 72,2’ye yükseldi. Temmuz ayında tüketici güven endeksi yüzde 7,4 artarak 68 değerini almıştı.

İnşaat sektörü güven endeksi söz konusu dönemde yüzde 1,5 oranında artarak 86,3’e çıktı. Temmuz ayında ise Haziran ayına göre yüzde 2,4 artarak endeks 85’e yükselmişti.

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Ağustos’ta Temmuz ayına kıyasla yüzde 1,1’lik azalış göstererek 101,4 seviyesine indi.

GCM Yatırım Banner
Ekonomik Güven Endeksi Ağustos Ayı Temmuz Ayına Göre Değişimi
KAYNAK: TÜİK

Hizmet sektörü güven endeksi aynı dönemde yüzde 1,3’lük azalışla 116,2’ye düştü. Temmuz ayında yüzde 1,5 oranında azalarak 117,8 seviyesinde görülmüştü.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi Ağustos’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4’lük azalışla 112,9 değerini aldı. Temmuz’da ise Haziran ayına göre yüzde 4,5 oranında azalarak 113,4 seviyesine inmişti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ve inşaat sektörleri güven endekslerine ait toplam 20 alt endeksin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden ekonomik güven endeksi oluşuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın