Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan Tek Haneli Enflasyon Hedefi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına ilişkin detayları paylaşan Yılmaz, her alanda kapsamlı değişimin öngörüldüğünü kaydetti. İşte detaylar;
Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan Tek Haneli Enflasyon Hedefi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından detaylar paylaşıldı. İlk toplantıdan bu yana ekonominin dengelenmesine, makro finansal istikrarın sağlanmasına ve mali disiplinin güçlendirilmesine yönelik önemli adımların atıldığı öne sürüldü.

Parasal sıkılaştırma süreci ile fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması ve beklentilerin çıpalanması sonucunda, dezenflasyonun mümkün olan en kısa sürede tesis edilmesi ve enflasyonun orta vadede tek haneli seviyelere düşmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Fiyat istikrarını sağlamanın en önemli öncelik olduğu vurgulanan açıklamada, fiyat istikrarının yanı sıra yatırım, istihdam, üretim ve ihracatın öncelikli politikalar arasında olduğu belirtildi.

Çalışmalar kapsamında öncelikli konular arasında yer alan politikalarda etkin ve kararlı adımların atılmaya devam edileceğine dikkat çekildi.

Yapısal Reform Alanları Değerlendirildi

Bugünkü toplantıda ilk olarak OVP (2024-2026) çalışmalarında gelinen son durum ile programda yer alacak makroekonomik tahminler ve öncelikli yapısal reform alanlarının değerlendirildiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

OVP kapsamında 3 temel dayanağın olduğu vurgulanan açıklamada, bunların para politikası, maliye politikası ve yapısal reform olduğuna işaret edildi.

Türkiye’nin OVP ile rekabet gücü ve üretimdeki verimliliğinin artırılacağı savunulan açıklamada, ekonominin potansiyelinin geliştirecek yapısal dönüşümün sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Böylece kamu maliyesinden finansal mimariye her alanda kapsamlı bir değişimin öngörüldüğü vurgulandı.

Toplantıda ele alınan bir diğer konunun ise son dönemde cari açığı önemli oranda etkileyen altın ithalatında yaşanan gelişmeler olduğu kaydedildi. Bu kapsamda ihracatçıların beklentilerini de göz önünde bulundurularak ilgili kurumlar tarafından alınan tedbirlerin değerlendirildiği eklendi.

Dış ticarette açık verilen enerji konusunda genel görünümün değerlendirildiği de bildirilerek, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak, enerjide arz güvenliğini sağlayacak kapsamlı yol haritasının kurul üyeleri tarafından istişare edildiği söylendi.

Tüm bunlara ek olarak emisyon ticaret sisteminin uluslararası standartlar ve Avrupa Birliği (AB) müktesebatı ile uyumlu geliştirilmesi yönünde çalışmaların hızlandırılması için karar alındığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.