Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısından Kritik Mesajlar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Beştepe'deki Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrası alınan kararları duyurdu.
Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısından Kritik Mesajlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni dönemin ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bugün gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da katıldı.

3 saat süren toplantıda, enflasyonla mücadele başta olmak üzere ekonomide son dönemde yaşanan gelişmeler ve bundan sonra atılacak adımlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, toplantının kapanış konuşmasında önemli açıklamalar yaptı. İlgili kurumların sunumları sonrasında makroekonomik görünüm ile bütçe görünümünün detaylı bir şekilde değerlendirildiğini, temel politika dokümanları ve eylem planları konusunda yapılan çalışmaların gözden geçirildiğini belirtti.

Yeni Dönemde İnsan Odaklı Kalkınma Sürecek

“Serbest piyasa kuralları içinde ekonomimizin rekabet gücünü ve verimliliğini artırmaya dönük adımlara kararlılıkla devam edeceğiz.” diyen Yılmaz, istikrar ve güven içinde büyümenin, istihdamı artırmanın, büyümenin nimetlerini adaletle paylaşmanın her zaman olduğu gibi temel amaçlar olacağının altını çizdi.

Yeni dönemde para politikasının yanı sıra maliye politikası ve yapısal reformlar ile Türkiye finansal istikrarını pekiştirecek, insan odaklı kalkınmanın süreceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Cari açığı sürdürülebilir büyümenin önünde bir engel olmaktan çıkarmaya kararlıyız.” ifadesini kullanan Yılmaz, bu hedef doğrultusunda teknolojik atılımların devam edeceğini, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle ihracat ve turizm gelirlerinin artırılacağını aktardı.

İstikrar ve güven ortamı için güçlü liderlik ve tutarlı politikalar setiyle zorlukların aşılacağını, fırsatları ülkenin menfaatleri doğrultusunda değerlendireceklerini dile getirdi.

Kamuda Tasarruf Odaklı İlerleyeceğiz

Seçim beyannamesinde yer alan vaatleri yerine getirirken bir yandan da depremin açtığı yaraları sarıp, enflasyonla mücadele konusunda kararlı adımlar atacaklarını sözlerine ekledi.

12’nci kalkınma planının Ekim ayında duyurulmasının amaçlandığını ifade eden Yılmaz, “Mali disiplin ve kamuda tasarruf anlayışı içinde hareket edecek, mali alanımızı sosyal harcamalar ve nitelikli yatırımlar için kullanacağız. İlgili taraflarla istişare içinde ortak akılla hareket edecek, STK’ların, iş dünyasının, akademinin ve sektörlerdeki diğer paydaşların da katkı vereceği şekilde yeni yönetim sistemimizin sunduğu hızlı ve etkin çalışma imkanlarından da en üst düzeyde yararlanarak yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın