Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKK’da Gündem OVP, Krediler ve TROY Oldu

Ekonomi yönetiminden önemli isimlerin katıldığı EKK toplantısı sona erdi. Toplantıda ekonomiye ilişkin güncel konular değerlendirildi. İşte detaylar;
EKK’da Gündem OVP, Krediler ve TROY Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın liderlik ettiği Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Orta Vadeli Program (OVP), yatırım taahhütlü avans kredileri, “toplumsal yatırım notu” ve TROY gibi önemli konular masaya yatırıldı.

Yapılan açıklamada deprem felaketine değinildi ve yaraların sarılması için gereken her türlü adımın atılmaya devam edeceği vurgulandı. Deprem ve küresel ekonomideki zorluklara rağmen Türkiye ekonomisinin istikrarlı e güçlü yapısını koruduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Toplantıda görüşülen konular:

  • 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP) yapısal reform alanlarında gelinen son durum değerlendirildi. Reform niteliğinde düzenlemeleri içeren ve hayata geçirildiğinde ekonomik ve sosyal alanlarda yapısal iyileşmeleri sağlayarak kalkınma hızının artmasına önemli katkı sağlayacak tedbirlerde önemli bir mesafe kaydedildiği ifade edildi.
  • Sermaye piyasalarının derinliğinin artırılarak finansal okuryazarlığı artırmaya yönelik çalışmaların Kurul üyeleriyle paylaşıldığı kaydedildi. Bu çalışmalarla bireysel tasarrufların daha etkin kullanılmasının amaçlandığı vurgulandı.
  • Katma değeri yüksek ihracat potansiyelini artırıcı ve cari işlemler dengesinde iyileşmeyi sağlyacak yatırımlara yönelik yatırım taahhütlü avans kredilerine (YTAK) ilişkin mevcut durum değerlendirildi. Büyük ilgi gören YTAK programına gelecek dönemde güçlendirilerek devam edileceği belirtildi.
  • Bankalara verilmesi planlanan “toplumsal yatırım notu” çalışmalarında gelinen son durum ele alındı.
  • Finansal altyapıyı güçlendirmek amacıyla teknolojisi Türkiye’de geliştirilen Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’ne (TROY) ilişkin son gelişmelerin Kurul üyeleriyle paylaşıldığı aktarıldı. TROY’un kullanımında düzenli artış olduğu ve tüm kamu kurum ve kuruluşların öncülüğünde kullanımının yaygınlaştırılacağı vurgulandı.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.