Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eğitim Zammında ENAG-TÜİK Çekişmesi

Artan eğitim ücretlerine yönelik öğrenci tepkileri ve üniversite yönetiminin savunması gündeme bomba gibi oturdu. Detaylar haberde;
Eğitim Zammında ENAG-TÜİK Çekişmesi
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminin izlediği politikalar sonrasında derinleşen ekonomik kriz birçok sektörde etkilerini gösteriyor. Yaşanan ekonomik kriz, eğitimi de vurdu. Beykoz Üniversitesi’ndeki öğrenciler arasında büyük tepkilere yol açan yüksek eğitim ücreti zamları gündemde yerini aldı.

Bir öğrenci, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurarak bu zamlara tepki gösterdi. Ancak üniversite yönetimi, bu zamların Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranlarına dayanarak değil, Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) verilerine dayanarak yapıldığını savundu.

Üniversitenin rektörlüğünden gelen yanıtta, ENAG’ın Mart ayı enflasyon oranını yüzde 124,63 olarak açıkladığı vurgulandı. Üniversitenin mütevelli heyetinin bu orana dayanarak zamları belirlediği vurgulandı.

Öğrenciler Zaten Burslu Olarak Eğitim Alıyor

Üniversite tarafından yapılan açıklamada, öğrencilerin yüzde 15’inin tam burslu olarak eğitim aldığı ifade edildi.

Ayrıca, “Öğrenim ücretleri her yıl Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen kontenjanlar doğrultusunda ülkedeki enflasyon, akademik personel maaş artışları ve program özelinde giderler göz önünde bulundurularak mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

2023 ve 2024 yılları arasında üniversitede görev yapan akademik personelin maaşlarının ortalama yüzde 135 oranında arttığı belirtildi.

Akademik personele yasal gereklilikler doğrultusunda iki kez daha maaş artışı yapılacağı, idari personel maaşları ve genel giderlerin de enflasyonla orantılı olarak artacağı ifade edildi.

Mart ayı enflasyonunun TÜİK tarafından yüzde 68,50 olarak açıklandığı ancak ENAG’ın aynı dönem için yüzde 124,63 olarak açıkladığı belirtildi. TÜİK verilerine göre en yüksek enflasyon artışının eğitimde olduğunun da altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.