Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Mayıs Ayı Faiz Kararında Belirleyici 3 Faktör!

ECB, yükselen enflasyonla mücadele için Temmuz 2022'den bu yana toplamda 350 baz puan faiz artışı yaptı. ECB Baş Ekonomisti Lane’den ise yeni şahin söylemler geldi.
ECB’nin Mayıs Ayı Faiz Kararında Belirleyici 3 Faktör!
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, ekonomiye ilişkin görünümü değerlendirdi. Bankanın gelecek ayki para politikası kararına değinen Lane, ECB’nin Mayıs ayında da faiz oranlarını yeniden artırabileceğini söyledi.

Enflasyonla mücadele etmek için çok iş yapıldığını ancak ECB’nin Mayıs ayında faiz oranlarını tekrar artırıp artırmama kararının üç faktöre bağlı olduğuna da işaret etti. Lane üç faktörü şu şekilde konuştu;

“Enflasyon görünümüne bağlı olacak. Her hafta yeni çıkan Mart enflasyon rakamı hakkında daha fazla bilgi geliyor ve Mayıs ayındaki görüşmeden önce Nisan enflasyon rakamını da alacağız.”

İkinci faktörde, yalnızca genel enflasyon oranını olmadığını aynı zamanda enflasyonun ne kadar hızlı düşeceğine ilişkin değerlendirmelerle altta yatan dinamiğin teşhis edileceğini belirtti.

Üçüncü faktörde ise faiz artışlarının ekonomiyi ne kadar hızlı kısıtladığı ve enflasyonu aşağı çektiğinin değerlendirileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Bankacılık Sistemi Güçlü ve İstikrarlı

Temmuz ayından bu yana ECB toplamda 350 baz puan faiz artışı yaptı. Ancak banka, finans sektöründeki krizin ekstra dikkat gerektirdiğini belirterek 4 Mayıs toplantısı için bilgi vermedi.

Lane konuya ilişkin, “Bankacılık stresinden önce geliştirdiğimiz temel tutarsa, Mayıs ayında daha fazla artış olması uygun olacaktır.” dedi.

Açıklamasında, Mayıs toplantısında faiz artışına ilişkin temellerin geçerli olup olmayacağına dair değerlendirmeninse bölgede açıklanacak olan verilere bağlı olacağına işaret etti.

Euro Bölgesi bankacılık sisteminin güçlü ve istikrarlı olduğunu vurgulayarak, bu sebeple ECB’nin her zaman tetikte olmasına rağmen bankacılık sisteminin iyi durumda olduğunu savundu.

Dengeli kararlar almak için çok çalıştıklarının altını çizen Lane, faiz artışları sebebiyle borçluların daha büyük geri ödeme sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını da dikkate aldıklarını söyledi.

Yüzde 2’lik Enflasyon Hedefine İşaret Etti

Tüm bunlara rağmen şu anda faiz oranlarının yükseltilmesinin sebebinin yüksek enflasyon olduğuna işaret etti. Enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmek için faiz artışlarına devam edileceğinin sinyalini verdi.

Lane açıklamasında faizin yükseltilmemesi durumunda enflasyonun çok uzun süre yüksek kalacağını ve bunun kimseye faydası olmayacağını ileri sürdü. Bu artışların, uzun bir süre için daha zorlu bir ekonomik durum anlamına geldiğini öngördü.

Faiz oranlarının yükseltildiği dönemin istikrara giden en iyi yol olduğunu savunarak, ekonominin iyi durumda ve yaşam maliyetinin sabitlendiğinden emin olmanın en iyi yolu olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın