Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Panetta: Dijital Euro AB için Fırsatlar İçeriyor

Avrupa Merkez Bankası’ndan Fabio Panetta, dijital euronun özel ödeme hizmetlerindeki bazı sorunları önleyebileceğini savundu.
ECB’den Panetta: Dijital Euro AB için Fırsatlar İçeriyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Komisyonu’nun dijital euroya ilişkin yasama önerilerini memnuniyetle karşılıyor. ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, tekliflerin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gelişiminde Avrupa’yı gelişmiş ekonomiler arasında ön sıralara yerleştireceğini ve potansiyel olarak özel sektörün önünü keseceğini söyledi.

Kripto paralara mesafeli yaklaşımı ile bilinen Panetta, Avrupa Komisyonu’nun euro CBDC tekliflerini Avrupalıların her zaman bir kamu ödeme seçeneğine erişmesini sağlayacak parasal egemenliği korumak için yeni bir paradigma olarak nitelendirdi.

Panetta, özel ödeme sistemlerini, kullanıcıların en popüler sistemlere katılmaya zorlandığı özel mesajlaşmayla karşılaştırdı. Avrupa Komisyonu dijital euroya yasal ödeme aracı statüsü verilmesini ve ödemenin kabulünün zorunlu hale getirilmesini önerdi. Panetta

Dijital euronun kullanıcılarının kişisel bilgilerini göremeyeceğini ve herhangi bir ödeme bilgisini özel kişilerle paylaşmayacağını söyledi. Aracıların yalnızca katılım ve mevcut düzenlemelere uyum için gereken kullanıcı bilgilerini görebileceğini ekledi.

Panetta, çevrimdışı ödeme olanağının, ne aracının ne de merkez bankasının ödemeyi işlemesine gerek kalmadan nakit benzeri bir gizlilik sağlayacağını belirtti. ECB Yetkilisi, dijital euro ihracının Avrupa finans sektörü için bir riski değil, fırsatı temsil ettiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Panetta sözlerinin sonunda, dijital euronun finans sektöründeki düzenli ayarlamalara gereken önemi verirken, ödeme hizmeti sağlayıcılarına yenilikler için bir platform sunacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın