Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Faizde Sona Yaklaşıyor: Haziran’da Yeni Artış Bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası’nın bu hafta açıklayacağı faiz kararı beklenirken, uzmanlar tahminlerini paylaştı. Ayrıntılar geliyor...
ECB Faizde Sona Yaklaşıyor: Haziran’da Yeni Artış Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası, belirsizliğin enflasyon ve büyüme görünümü üzerinde baskı oluşturması nedeniyle gelecekteki tüm oran kararlarının erilere bağlı olacağı konusunda ısrar ederek, gösterge politika faizini bu hafta 25 baz puan daha artırmaya hazırlanıyor.

Alman bankası KfW’nin baş ekonomisti Fritzi Köhler-Geib bir araştırma notunda, “Zayıf ekonomik veriler, enerji piyasalarındaki önemli gevşeme ve son zamanlarda enflasyondaki şaşırtıcı derecede keskin düşüş, faiz oranı döngüsünün erken sona ermesini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Artan ücret baskısı ve düşmesine rağmen hala yüksek olan enflasyon beklentilerinin dikkatli olmayı gerektirdiğini belirtti.

En son enflasyon verileri, fiyat dinamiklerinin azaldığını ancak tüketici fiyat artışlarının hala çok yüksek olduğunu gösteriyor. Mayıs ayı için yıllık yüzde 6,1 ve çekirdek oran için yüzde 5,3 olan enflasyon, 15 ayın en düşüğüne gerilese de, ECB’nin yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmayı sürdürüyor.

Deutsche Bank’ta bir ECB gözlemcisi olan Mark Wall, “Terminal gösterge faiz oranı için riskler %3,75′lik artışa doğru eğiliyor.” notunu düştü. ECB’nin gösterge faiz oranı bugün itibarıyla yüzde 3,25 seviyesinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun Mayıs ayında beklentilerin altında olduğunu ancak çekirdek TÜFE’nin hala yüksek seyrettiğini ve yaz aylarında turizmle ilgili fiyatlardan yukarı yönlü bir ivme beklendiğini belirtti.

Analist değerlendirmesinde, “ECB, temel enflasyonun yürüyüş döngüsünü atlayacak veya duraklatacak kadar yavaşladığına dair sağlam kanıtlara sahip olmak istiyorsa, Eylül ayına kadar beklemek zorunda kalabilir.” ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi ilk çeyrek büyüme rakamları ile teknik olarak resesyona girmiş durumda. Ekonomilerin iki çeyrek üst üste daralma bildirmesi, resesyon olarak tanımlanıyor.

Diğer yandan ECB’nin kararı öncesinde bu akşam Federal Rezerv’in faiz kararı takip edilecek. Beklenti FED’in oranlarda değişiklik yapmayacağı yönünde. Faiz kararının ardından FED Başkanı Jerome Powell açıklamalarda bulunacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın