Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesi Schnabel: Faiz Oranları Daha Fazla Yükselmeli

ECB'nin Eylül ayındaki tarihi faiz artışından sonra Ekim ayında alınacak karara yönelik yorumlar geliyor. En son değerlendirme Schnabel’den geldi.
ECB Üyesi Schnabel: Faiz Oranları Daha Fazla Yükselmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artışına gitmesinin ardından gözler Ekim ayında alınacak karara çevrildi. Konuyla ilgili birçok açıklama yapılırken en son değerlendirme ECB yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel’den geldi.

Faiz Oranları Yükselmeye Devam Etmeli

ECB üyesi, Euro Bölgesi’nin ekonomik bir gerilemeyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Enflasyonun hala çok yüksek olmasından dolayı faiz oranlarının yükselmeye devam etmesi gerektiğini belirtti. Faiz oranlarının başlangıç seviyesinin çok düşük olduğunun altını çizdi.

Schnabel, Euro Bölgesi için resesyon ihtimalini çok az olarak yorumlarken 19 ülke bloğunun en büyük ekonomisi olan Almanya için bunun kaçınılmaz olabileceğini aktardı.

Yetkililerden Faiz Artışı Sinyali Geldi

Isabel Schnabel’in bu değerlendirmesinden önce bazı üyelerden konuya yönelik açıklamalar gelmişti.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Edward Scicluna, yakın bir zamanda kurumun Ekim ayında faiz artırımına devam edeceğini ancak bu hamlelerin Eylül ayındaki kadar büyük olmayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, enflasyonu düşürmek için para politikasının kullanılması gerektiğini belirtti.

Deutsche Bank ve Credit Suisse analistleri konuya yönelik Eylül ayının başlarında açıklama yapmıştı. Deutsche Bank analistleri, Ekim ayı görüşlerini 75 baz puanlık bir artış olarak değiştirdiklerini belirtmişti. Credit Suisse ise ECB’nin agresif bir sıkılaşmaya işaret ettiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.