Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Ekim Ayında da 75 Baz Puan Faiz Artırımı Bekleniyor

Deutsche Bank ve Credit Suisse analistleri, Avrupa Merkez Bankası’ndan son faiz kararını, Ekim ayında tekrarlamasını bekliyor. Ayrıntılar haberde…
ECB’den Ekim Ayında da 75 Baz Puan Faiz Artırımı Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde artan enflasyon ve merkez bankalarının faiz artırımları, yatırım bankalarının yeni tahminlerini beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz gün Avrupa Merkez Bankası, (ECB) 75 baz puan ile tarihinin en agresif faiz artırımını gerçekleştirdi.

Bu karar sonrası ECB’nin Ekim ayındaki bir sonraki toplantıdan nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu. Deutsche Bank ve Credit Suisse, Ekim ayında Avrupa Merkez Bankası’ndan 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapılacağına dair beklentileri artırdı.

Bankalar Beklentilerini Revize Etti

Deutsche Bank analistleri bir notta, “Ekim ayında bir başka yakın çağrı olması muhtemel ve görüşümüzü 75 baz puanlık bir artış olarak değiştirdik.” ifadelerini kullandı. Analistlerin daha önceki beklentisi 50 baz puan seviyesindeydi.

ECB başkanı Christine Lagarde’ın, oranların enflasyonu zamanında hedefe geri döndürmek için uygun seviyelerden çok uzak olduğuna ve zamların önümüzdeki birkaç toplantıda beklenmesi gerektiğine dair yönlendirmesine dikkat çektiler.

Deutsche notunda, ECB’nin büyümedeki ters rüzgarlara karşı duyarsızlığının ve enflasyonu düşürmeye odaklanmasının altını çizdi. İsviçre Merkezli yatırım bankası Credit Suisse ise ECB’nin dilinin ileride daha agresif bir sıkılaşmaya işaret ettiğini belirterek, faiz artırımı tahminini yükseltti.

GCM Yatırım Banner

Daha önce 50 baz puanlık bir faiz artırımı tahmininde bulunan banka, yeni tahminini Ekim ayı için 75 baz puan olarak güncelledi. Bir diğer banka olan Citi, enflasyonu baskılamak amacıyla Ekım ayında 75 baz puan, Aralık ayında ise 50 baz puanlık faiz artırım beklentisini paylaştı.

ECB’nin dünkü kararı öncesi piyasalar, 50 baz puanlık faiz artırımını fiyatlıyordu. 75 baz puan için yüzde 25 ihtimal veriliyordu. ECB beklentilerin üzerindeki bu adımı, EUR/USD kurunu 1 doların üzerine taşıdı.

Başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere politika yapıcıların sıkılaştırma adımları, risk ürünlerinde sert atışlar getiriyor. Bu yılın başından itibaren borsalarda büyük kayıplar yaşandı. Piyasalar yaklaşık iki hafta sonra Fed’in Eylül ayı toplantısında nasıl bir karar alacağını merakla bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.