Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Guindos’tan Para Politikası Açıklaması: Enflasyonu Düşürmeli

FED kararı için nefesler tutulurken ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, enflasyonu düşürmek için para politikasının kullanılması gerektiğini savundu.
ECB/Guindos’tan Para Politikası Açıklaması: Enflasyonu Düşürmeli
HABER GİRİŞ

Küresel merkez bankaları haftası, piyasalarda hareketlilikle başlarken sıkılaşma endişeleri artıyor. Bugün Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelen açıklama da faz artırımlarının artacağı yönünde.

Madrid’de bir konferansta yaptığı konuşmayla gündeme gelen ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kurumun enflasyonu düşürmek için çabalarını sürdüreceğine işaret etti.

Guindos, geçen haftaki faiz-enflasyon konuşmasında da benzer şekilde açıklama yapmış, kurumun yüksek fiyat artışlarının kökünü kazımak için kararlı adımlar atması gerektiğini söylemişti.

Aynı zamanda gelecekteki kararların verilere bağlı olmaya devam edeceğinin altını çizmişti.

ECB Başkan Yardımcısı, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yanında Türkiye, İngiltere ve Japonya dahil birçok merkez bankasının faiz kararını açıklayacağı haftanın başında sıkılaşma mesajı verdi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’ndeki ekonomik yavaşlamanın tüketici fiyatlarını düşürmek için yeterli olmadığını şöyle anlattı:

“Yavaşlama tek başına enflasyonu düşürmez. Para politikasının enflasyonu düşürmeye katkıda bulunması gerekiyor.”

İkinci tur etkilerden kaçınarak merkez bankasının güvenilirliğini destekleyen tüm unsurları güçlendirmeyi savunan Guindos, ECB Yönetim Konseyi’nin bilançosunu nasıl veya ne zaman azaltabileceğini veya tam nötr oranın nerede olduğunu henüz tartışmadığını da ekledi.

Bu arada geçen hafta açıklanan nihai veri, Euro Bölgesi’nde enflasyonun Ağustos’ta yüzde 9,1’le rekor kırdığını gösterdi. En yüksek katkı, yüzde 39,6 ile yine enerjiden gelirken fiyatlar hizmet, gıda ve sanayi ürünlerinde de ivmelendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.