Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Guindos Beklenen Faiz-Enflasyon Konuşmasını Yaptı!

Tırmanan enflasyonu dizginlemek için tarihi faiz artırımı yapan Avrupa Merkez Bankası, rotasına nasıl devam edecek? Başkan Yardımcısı Guindos yanıtladı.
ECB/Guindos Beklenen Faiz-Enflasyon Konuşmasını Yaptı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, beklenen konuşmasını yaptı. Eylül’de 75 baz puan faiz artırımı ile tarihi hamlede bulunan ECB’nin rotasına ilişkin sinyaller verdi.

Kurumun yüksek enflasyonun kökünü kazımak için kararlı adımlar atması gerektiğini söyledi.

Konuşmasına Euro Bölgesi ekonomik görünümüne genel bir bakışla başlayan Guindos, 2022’nin ilk yarısındaki toparlanmanın ardından durumun zorlu olduğunu belirtti.

Son dönemde açıklanan birçok veri de Avrupa’daki durum hakkında fikir verdi. Bunlardan biri geçtiğimiz günün ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi olmuştu. Gösterge, Avrupa ekonomisi için karamsarlığın 2008 krizindeki kadar kötü olduğunu gözler önüne serdi.

ECB Başkan Yardımcısı da belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiğini ve güvenin keskin bir şekilde düştüğünü dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda son ECB tahminlerinin de Euro Bölgesi ekonomisinin gelecek yıl yüzde 1’den daha az büyüyeceğini gösterdiğini ekledi. “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik haksız saldırganlığı, büyüme görünümü için kilit risk faktörü olmaya devam ediyor.” diyerek yüksek enflasyona, enerji fiyatlarına, arz darboğazlarına değindi.

Enflasyonunun bu yıl ve gelecek yıl kabul edilemez derecede yüksek olmasının beklendiğini, euronun değer kaybının da enflasyonist baskılara katkıda bulunduğunu aktardı.

Guindos ECB’nin Tarihi Faiz Artırımını Yorumladı!

Guindos, bahsettiği büyüme ve enflasyon görünümünün para politikası yapıcılarına kolay bir seçenek bırakmadığını belirtti.

Enflasyonun rekor seviyelerde olmasıyla birlikte, uyumlu bir para politikası duruşunun artık mümkün olmadığını vurguladı. Eylül’deki rekor faiz artırımıyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu büyük adım, son derece uyumlu bir politika faizi seviyesinden enflasyonun yüzde 2’deki hedefimize geri dönmesini sağlayacak seviyelere geçişi önden yükledi. Gelen bilgiler ve gelişen enflasyon görünümü ışığında politika yolumuzu düzenli olarak yeniden değerlendireceğiz.”

Gelecekteki kararların verilere bağlı olmaya devam edeceğini bildirdi.

“Para politikasının fiyat istikrarına ve orta vadede enflasyon hedefimizi tutturmaya odaklanması gerekiyor.” diyen ECB Başkan Yardımcısı, eflasyon beklentilerini sabit tutmak için kararlı adımlar atmanın şart olduğunu savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.