Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Tutanaklarında Enflasyon Hedefi Vurgusu Yapıldı

ECB, 27 Temmuz’da gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik tutanakları paylaştı. İşte detaylar;
ECB Tutanaklarında Enflasyon Hedefi Vurgusu Yapıldı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Temmuz ayı para politikası toplantı tutanaklarını paylaştı. 26-27 Temmuz tarihlerine Frankfurt’ta gerçekleştirilen toplantı tutanaklarında beklenen verilerden ziyade gerçekleşen verilere daha fazla önem verme tutumuna bağlı kalındığı ifade edildi.

Konsey üyelerinin yorumlarına yer verilen tutanaklarda gıda fiyatlarının düşmesine rağmen yüksek kaldığı belirtildi. Üyeler, enflasyon görünümünün yüksek kaldığına ve büyüme görünümünün zayıflaması sebebiyle ekonominin yumuşak iniş tablosunun aksine bir stagflasyon dönemine girebileceği endişesine dikkat çekti.

Tutanaklarda, ekonomik belirsizliklere ve yerleşik enflasyona vurgu yapıldı. Enflasyonu indirgemenin maliyetlerinin göz önüne alındığında konsey üyelerinin para politikasını daha fazla sıkılaştırmayı daha fazla sıkılaştırmamaya tercih edebileceği kaydedildi. Bu çerçevede para politikasındaki sıkılaştırmanın erken durdurulması riskinin hala yüksek bir şekilde masada yer aldığı bildirildi.

ECB, 27 Temmuz’da politika faiz oranını 25 baz puan yükselterek 4,25’e çıkarmıştı. Gün içinde açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Ağustos ayında yüzde 5,3 ile sabit kaldı. Beklentiler yüzde 5,1 düzeyinde geleceği yönündeydi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.