Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde: Trump İhtimaline Karşı Avrupa Güçlü Olmalı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Donald Trump’ın yeniden ABD Başkanı olma ihtimali karşısında Avrupa’nın atağa geçmesi gerektiğini söyledi.
ECB/Lagarde: Trump İhtimaline Karşı Avrupa Güçlü Olmalı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Lagarde, Avrupa’nın kendi evinde güçlü olması gerektiğini ve Donald Trump’ın Beyaz Saray’a dönme potansiyeli karşısında atağa geçmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşan ABD seçimlerinden sonra Avrupa’nın görünümü hakkındaki yorumlara yanıt olarak, “Eğer biz buna böyle bakmak istiyorsak, en iyi savunma saldırıdır” diye konuştu. Avrupa’nın güçlü olması gerektiğini vurgulayan Lagarde, bunun gerçek bir pazara sahip olmak anlamına geldiğini söyledi.

Avrupa, ABD’deki oylamanın ardından en yakın uluslararası müttefiki ile ilişkilerinde belirsiz bir gelecekle karşı karşıya. ABD Başkanı Joe Biden’ın yeniden seçilmesi muhtemelen statükoyu sürdürecek. Cumhuriyetçi adaylığı kazanmada önde gelen Trump’ın kazanması ise ekonomik ve siyasi desteği azaltabilir.

Görevdeki ilk döneminde Trump, NATO da dahil olmak üzere Avrupa’nın ABD’ye ekonomik bağımlılığını sık sık eleştiriyordu. O zamandan bu yana, Avrupa’nın meselesi olarak gördüğü Ukrayna’ya yönelik ABD finansmanının geri çekilebileceğine işaret etti.

Lagarde geçtiğimiz günlerde kendi ülkesi Fransa medyasında da Trump’ın yeniden başkan olma ihtimalinin risk olduğundan söz etmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın