Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB, Dijital Euroda Çevrimiçi ve Eşler Arası Ödemeleri Öne Çıkaracak

Avrupa Merkez Bankası tarafından araştırmaları yapılan dijital euro için yeni bir belge paylaşıldı. Ayrıntılar haberde…
ECB, Dijital Euroda Çevrimiçi ve Eşler Arası Ödemeleri Öne Çıkaracak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası, kullanıma sunulacak dijital euronun çevrimiçi satın almalara ve arkadaşlar arasında ödeme yapmaya öncelik vermesi gerektiğini bildirdi. Belgede dijital euronun, vergi ödemek, sosyal yardım ödemeleri almak ve hatta fiziksel mağazalarda ödeme yapmak gibi diğer kullanımların ancak ikinci bir gelişme diliminde takip edileceğine yer verildi.

ECB, bir CBDC çıkarıp çıkarmama konusunda halen araştırma aşamasında. Kurumun bu yılın sonlarında resmi bir karar alması bekleniyor. Yetkililer teknik seçenekleri şimdiden değerlendirirken, kullanıcı ihtiyaçlarını ve pazardaki boşlukları ele almak için birden fazla uygulamaya ihtiyaç duyulacağını belirtiyor.

ECB’nin dijital euro proje ekibi tarafından hazırlanan belgede, “Pratik açıdan kademeli bir yaklaşım, sorunsuz bir son kullanıcı ödeme deneyimi sağlamaya katkıda bulunacaktır.” ifadeleri yer aldı. Bunun yanı sıra yeni sistemleri bir kerede kullanıma sunmaya çalışmanın uygulama karmaşıklıklarını azaltacağına yer verildi.

Belgede, ilk sürümün e-ticaret ve özel kişiler arasında yapılan eşler arası ödemeler için olacağı belirtildi. Ekipteki yetkililer daha önce, maaş ödeme veya merkezi olmayan finansla uyumlu olabilecek uygulamalar gibi kullanım durumlarının uzun otların arasına atılması ve yalnızca daha sonraki bir aşamada değerlendirilmesi gerektiğini söylemişti.

ECB özel kişiler için dijital avronun kullanılmasının, katılım ve ödeme yapma gibi temel uygulamalar için ücretsiz olması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Belgede, ödeme hizmeti sağlayıcılarının tüccarlardan ücret alabileceği ancak mevzuatın, karşılaştırılabilir perakende ödeme çözümleri için mevcut seviyeler göz önüne alındığında satıcı fiyatlandırması konusunda bir beklenti oluşturabileceği ifadeleri yer aldı.

ECB Başkanı Christine Lagarde daha önce yaptığı bir açıklamasında, dijital euronun AB sınırlarını aşabileceğini belirtmişti. Son yıllarda Çin başta olmak üzere pek çok ülkenin merkez bankası, dijital para birimleri üzerinde testler ya da araştırmalar yürütüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.