Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Başkanı Lagarde’a Göre Dijital Euro AB Sınırlarını Aşabilir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital euronun tahmin edilenden daha geniş bir alanda kullanılabileceğini söyledi.
ECB Başkanı Lagarde’a Göre Dijital Euro AB Sınırlarını Aşabilir
Yorum

Kripto varlıklara yönelik artan ilginin ortasında, ülkelerin merkez bankaları kendi dijital para birimleri üzerinde çalışmalar sürdürüyor. Bunlardan birisi ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) olmakta. ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital euro ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Lagarde, dijital euronun Avrupa Birliği sınırlarının ötesinde çok daha popüler olabileceğini söyledi. Atlantik Konseyi’nin Frankfurt Forumu’nda konuşan Lagade, Euronun dijital versiyonunun sınırsız olması, düzenlenmesi ve uygun şekilde denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Dijital euronun sınır ötesi ödemeleri büyük ölçüde kolaylaştırabileceğini, bu yüzden düzenleyiciler olarak bölgeler arası karşılaştırma yapılması gerektiğini belirtti. ECB, perakende ödemeler için dijital euro çıkarmaya kesin bir karar vermiş değil.

Bununla beraber yeni mevzuat önermekle sorumlu AB Komisyonu çalışmalar yürütüyor. ECB ayrıca dijital euro uygulamaları için prototipler üzerinde çalışmak üzere beş ödeme sağlayıcısı seçti.

ECB yöneticisi Fabio Panetta, dijital euronun yerleşik olmayanlar tarafından kullanımına benzer tasarım özelliklerinin uygulanması gerektiğini söylemişti. Bu sayede dijital euronun, diğer yatırım biçimlerinin yerini alması ve euro bölgesi dışındaki ülkelerde para ikamesini kolaylaştırmasının engelleneceğini belirtmişti.

Nakit kullanımının düşüşte olduğu blokta dijital ödemeler zaten yaygınken, AB sakinlerinin neden dijital euroya ilgi duyacaklarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Lagarde,insanların istemesi halinde kullanılabilir bir para sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Lagarde’ın dijital euro ile ilgili söylemleri, kripto paralara yönelik endişelerini aktarmasının ardından geldi. ECB başkanı kripto paraların, merkez bankalarının rolünü engelleyebileceğini söyledi. Kripto paraların, dijital varlıkların serbest bankacılık sisteminde kullanılabilir gelmesini sağlayabileceğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu