Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde: Kripto Paralar Merkez Bankalarının Rolünü Engelleyebilir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto paralara yönelik endişelerini dile getirdi. Detaylar haberin devamında…
ECB/Lagarde: Kripto Paralar Merkez Bankalarının Rolünü Engelleyebilir
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın, kripto paralara yönelik mesafeli bir duruşu olduğu biliniyor. Lagarde bu çizgide yeni bir açıklama daha yaptı. Kripto para birimlerinin büyümesi ve geleneksel bankacılık sistemine yönelik tehditleri ile ilgili endişelerini dile getirmeye devam etti.

Lagarde’a göre, kripto para birimlerinin büyümesi, dijital varlıkların serbest bankacılıkta kullanılabilir hale gelmesini sağlayabilir. Bunun olması halinde merkez bankalarının ekonominin bir parçası olarak hareket etme rolünü engelleyebileceğini belirtti.

ECB Başkanı, “Biz merkez bankacıları, ticari bankalara ve özel bankalara ilişkin olarak faaliyet gösteriyoruz. Eğer o oyunun içinde değilsek, denemeye, inovasyona veya dijital merkez bankası parasına dahil değilsek, onlarca yıldır oynadığımız rolümüzü kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.” açıklamasında bulundu.

Lagarde Tarihe Dikkat Çekti

Merkez bankalarının parasal rolünün olmadığı, krizleri hızlandıran tarihsel dönem örnekleri olduğunu belirtti. 19. yüzyılda serbest bankacılık döneminde durumun böyle olduğunu belirten Lagarde, “O günlere geri dönmek istiyor muyuz? Muhtemelen değil.” diye konuştu.

ECB patronu uzun zamandır kripto para birimlerinin bir değeri olmadığını savunuyor. Lagard’ın kripto paralara yönelik açıklamaları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın söylemleri ile aynı güne denk geldi.

GCM Yatırım Banner

Fed Başkanı Powell kripto paralar ve dijital dolar ile açıklamalarda bulundu. Powell kripto paraların diğer varlıklar gibi düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Fed’in şu an için dijital dolar çıkarma planı olmadığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.