Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Dijital Yen Testlerine Nisan’da Başlıyor

Japonya Merkez Bankası, dijital para birimi için pilot uygulamasını önümüzdeki aylarda başlatmayı planlıyor.
Japonya Merkez Bankası Dijital Yen Testlerine Nisan’da Başlıyor
HABER GİRİŞ

Blockchain’e artan ilgi ile beraber kripto paraların kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu durum merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini geliştirme planlarını artırıyor. Japonya Merkez Bankası daha önce dijital yen üzerinde araştırmalar yaptığını açıklamıştı.

Japonya, Tether gibi yabancı stablecoin’leri yasaklamış bir ülkedir. Hükümet öerkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasına Nisan 2023’te başlamayı planlıyor. Özel işletmelerim dahil olduğu gibi bir CBDC ekosistem modelinin test edilmesi amaçlanıyor.

Japonya Merkez Bankası (BoJ), CBDC komite toplantısında yönetici direktörü Shinichi Uchida bankanın 2021’de başlayan kavram kanıtı testini tamamladıktan sonra Nisan ayında dijital yen için bir pilot program başlatmaya karar verdiğini duyurdu.

Pilot test, dijital yen için teknik fizibilite üzerindeki çalışmaları sürdürecek ve deneyi özel şirketlerin katılımıyla bir CBDC ekosisteminin modellenmesine kadar genişletecek. Yetkili pilot uygulama sırasında gerçek perakende satış işlemlerinin yapılmayacağını ve yalnızca simüle edilmiş işlemlerin gerçekleştireceğini söyledi.

Uchida’nın konuşması, geleceğin CBDC’sinin tasarımına ve alternatif veri modelleri, çevrimdışı ödemeler için mimariler ve sistemin diğer hayati unsurları hakkında özel sektöre danışma ihtiyacına odaklanıyor.

GCM Yatırım Banner

Japonya Merkez Bankası bu tür bir istişare için CBDC forumu oluşturulacak. Japon yetkililer, 2022’de yasalaşan yabancı stablecoin yasağını da kaldırmayı değerlendiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.