Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB: Bilançomuzun Büyüklüğü Mali Kriz Öncesine Dönmeyecek

Avrupa Merkez Bankası Üyesi, ECB bilançosunun mevcut boyutunun sadece gerektiği kadar büyük olacağını söyledi.
ECB: Bilançomuzun Büyüklüğü Mali Kriz Öncesine Dönmeyecek
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, beklenen konuşmasını gerçekleştirdi. Schnabel’in yorumları Euro Bölgesi için açıklanan ve piyasa beklentileri altında kalan borçlanma ile para arzı verileri üzerine geldi.

ECB, bugünkü raporunda Şubat ayına ilişkin geniş para arzının sadece yüzde 2,9 artarak Ekim 2014 sonrası en zayıf büyüme hızında gerçekleştiğini duyurdu. Veriler, parasal sıkılaştırmanın Euro Bölgesi ekonomisi üzerindeki etkilerini yansıtırken ING’den Bert Coijin, görünümün parlak olmadığını söyledi.

Isabel Schnabel de ECB bilançosunun yeterli likiditeyi sağlamak için yalnızca gerektiği kadar büyük olması gerektiğini belirtti.

Bilançonun mali kriz öncesi seviyelere geri dönmeyeceğini aktaran Schnabel, “Uzun vadede ECB’nin bilanço büyüklüğü, zorunlu karşılıklardaki büyüme ve Eurosystem’in kontrolü dışındaki otonom faktörler olarak bilinen faktörler tarafından yönlendirilir” dedi.

Schnabel’in konuşmasına göre otonom faktörler, resmi sektör mevduatlarını ve en önemlisi 2007’den bu yana güçlü bir artış eğilimi gösteren tedavüldeki banknotları içeriyor.

Önümüzdeki yıllarda, bu otonom faktörler yakın geçmişteki kalıplara uygun olarak artarsa, fazla likiditenin 2029 yılına kadar tamamen absorbe edileceği öngörülüyor.

Sonuç olarak Schnabel, ECB’nin gelecek için hangi politikayı seçmesi gerektiğine dair kararın birçok karmaşık konuyu içerdiğini vurguladı.

“Bilançomuzun büyüklüğü, yeterli likidite sağlanması ve kısa vadeli faiz oranlarını orta vadede fiyat istikrarı ile uyumlu seviyelere etkin bir şekilde yönlendirmek için yalnızca gerektiği kadar büyük olmalıdır.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Schnabel, bu ayın başlarında da benzer yönde açıklamalarda bulunmuştu.

Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosunun gerekenden daha büyük olduğunu söyleyen ECB Üyesi, bilançonun mevcut boyutunun, ECB’nin para politikası duruşunu etkin bir şekilde uygulamak için gerekenden daha büyük olduğunu vurgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu