Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı Lagarde: Verilere Göre Hareket Edeceğiz

ECB Başkanı Lagarde, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşma konusunda kararlılıklarını yineledi.
ECB Başkanı Lagarde: Verilere Göre Hareket Edeceğiz
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, 25 baz puanlık faiz artışı kararının açıklanmasının ardından basın toplantısı yaptı. Enflasyonun düşmeye başladığını fakat yine de uzun süre yüksek kalmasını beklediklerini söyledi.

Enflasyonda yüzde 2’lik orta hedef kapsamında faiz oranını 25 baz puan artırılmasına karar verildiğini belirtti. Bu kararın gelen ekonomik ve mali veriler, enflasyonun temel dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmeyi yansıttığını ifade etti.

Enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 5,6, gelecek yıl yüzde 3,2 ve 2025’te yüzde 2,1 olacağını öngördüklerini belirtirken, bunun 2023 ve 2024 beklentilerinde enerji fiyatları etkisiyle yukarı yönde bir revizyon olduğunu aktardı.

Temel Fiyat Baskıları Hala Yüksek

Enflasyon göstergelerinin çoğunun gevşemeye başlasa da temel fiyat baskılarının hala çok yüksek olduğunu söyleyen Lagarde, finansman koşullarının daha da sıkılaşmasının ve talebin giderek azalmasının enflasyonun hedefe geri dönmesinde önemli bir faktör olduğunun altını çizdi.

“Sıkılaştırmamızın iç talep üzerindeki artan etkisi ve zayıflayan uluslararası ticaret ortamı nedeniyle ECB personeli ekonomik büyüme tahminlerini önemli ölçüde düşürdü.” diyerek yeni tahminleri açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Euro Bölgesi’nde ekonominin 2023’te yüzde 0,7, 2024’te yüzde 1,0 ve 2025’te yüzde 1,5 oranında büyümesi bekleniyor.

ECB’nin kilit faiz oranlarının yeteri kadar uzun bir süre devam ettirilmesi halinde enflasyonun hedefe zamanında dönmesine önemli katkı sağlayacak seviyelere ulaştığını dile getirdi.

Kısıtlamanın düzeyi ve süresi için verilere dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceklerini ifade eden Lagarde, “Özellikle faiz oranı kararlarımız, gelecek ekonomik ve finansal veriler, enflasyonun temel dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmemize dayanacaktır.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın