Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı: Enflasyonu Durdurmak için Büyümeyi Kısıtlayabiliriz

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, yüksek enflasyona atıfta bulundu ve faiz artırımlarının devamına işaret etti.
ECB Başkanı: Enflasyonu Durdurmak için Büyümeyi Kısıtlayabiliriz
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Christine Lagarde, yüksek enflasyona karşı yapılacaklara dair görüşlerini paylaştı. Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini ve hatta enflasyonu dizginlemek için ekonomik büyümeyi kısıtlaması gerekebileceğini söyledi.

Bankanın bilanço küçültme yerine faiz artırımlarını temel aracı olarak kullanacağını sözlerine ekledi. ECB, Temmuz ayından bu yana enflasyonla mücadele etmek için oranları görülmemiş bir şekilde 200 baz puan artırdı.

Lagarde bir konferansta yaptığı konuşmada, “Faiz oranlarını daha da artırmayı bekliyoruz ve indirimi geri çekmek yeterli olmayabilir” ifadelerini kullandı.

Faiz oranları, politika duruşunu ayarlamak için ana araç olduğunu belirten Lagarde, “Faiz oranları politika duruşumuzu şekillendirmede en etkili araç olmaya devam ediyor. Bilançonun ölçülü ve öngörülebilir bir şekilde normalleştirilmesi uygundur.” diye konuştu.

ECB Başkanının açıklamaları, Euro bölgesinde enflasyonun Ekim ayında rekor seviyelere çıkmasının ardından geldi. Yıllık enflasyon yüzde 10.6 olarak tüm zamanların en yükseğine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

ECB, Aralık ayında bilanço küçültme planlarını ana hatlarıyla açıklayacak. Bankanın sürece, tahvillerin tamamının olmasa da bazılarının vadesinin dolmasına izin vermesiyle başlaması bekleniyor.

Lagarde enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmeye devam etmesi halinde, yükselişlerin yerleşik hale gelebileceği uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın