Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkan Yardımcısı Piyasalardaki Yanılgıyı Açıkladı!

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, enflasyon-para politikası konularındaki söylemlerini yinelerken piyasalardaki hatalı düşünceyi açıkladı!
ECB Başkan Yardımcısı Piyasalardaki Yanılgıyı Açıkladı!
HABER GİRİŞ

FED faiz kararı için nefesler tutulurken gündem oldukça hareketli geçiyor. Dünya basını, küresel sıkılaşma beklentilerinin yanında bugün Putin’den gelen kısmı seferberlik açıklamasını konuşuyor.

Resesyon endişeleri piyasalar üzerinde baskıyı artırırken ABD’nin yanı sıra diğer önde gelen ülkelerden çıkan haberler izleniyor. Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’tan gelen açıklama da enflasyon-resesyon-sıkılaşma konularını öne çıkardı.

Guindos, dün verdiği sıkılaşma mesajlarına paralel şekilde resesyonun tek başına Euro Bölgesi’nde enflasyonu düşüremeyeceğini söyledi.

Euro Bölgesi’nin büyüme görünümüne yönelik risklerin yoğunlaşması nedeniyle bir kış resesyonu yaşayabileceğini dile getirdi. Ancak bunun bile daha fazla faiz artışı yapılmadan enflasyonu düşürmek için yeterli olmayacağını ekledi.

“Piyasalar, ekonomideki yavaşlamanın enflasyonu tek başına azaltacağına inanıyor. Aslında bu doğru değil. Para politikasının katkı yapması gerekiyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

De Guindos, enflasyonun şu anda “çok, çok” yüksek olduğunun üzerini çizdi. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının potansiyel olarak uzamasının fiyatlardaki artışı daha uzun süre rahatsız edici seviyelerde yüksek tutma riskini öne çıkardı.

Kaldı ki bugün Putin’den gelen seferberlik ilanı ile Batı’ya yönelik uyarılar, bugün itibarıyla 210. Gününe giren savaşın kısa sürede bitmeyeceği sinyalini verdi. Bu arada Avrupa Merkez Bankası’nın tarihi faiz artırımının ardında piyasalarda, mevcut yüzde 0,75’deki seviyeden gelecek baharda yüzde 2,5’i aşan mevduat faizi tahmini oluştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.