Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Başkan Yardımcısı Piyasalardaki Yanılgıyı Açıkladı!

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, enflasyon-para politikası konularındaki söylemlerini yinelerken piyasalardaki hatalı düşünceyi açıkladı!
ECB Başkan Yardımcısı Piyasalardaki Yanılgıyı Açıkladı!
Yorum

FED faiz kararı için nefesler tutulurken gündem oldukça hareketli geçiyor. Dünya basını, küresel sıkılaşma beklentilerinin yanında bugün Putin’den gelen kısmı seferberlik açıklamasını konuşuyor.

Resesyon endişeleri piyasalar üzerinde baskıyı artırırken ABD’nin yanı sıra diğer önde gelen ülkelerden çıkan haberler izleniyor. Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’tan gelen açıklama da enflasyon-resesyon-sıkılaşma konularını öne çıkardı.

Guindos, dün verdiği sıkılaşma mesajlarına paralel şekilde resesyonun tek başına Euro Bölgesi’nde enflasyonu düşüremeyeceğini söyledi.

Euro Bölgesi’nin büyüme görünümüne yönelik risklerin yoğunlaşması nedeniyle bir kış resesyonu yaşayabileceğini dile getirdi. Ancak bunun bile daha fazla faiz artışı yapılmadan enflasyonu düşürmek için yeterli olmayacağını ekledi.

“Piyasalar, ekonomideki yavaşlamanın enflasyonu tek başına azaltacağına inanıyor. Aslında bu doğru değil. Para politikasının katkı yapması gerekiyor.” dedi.

De Guindos, enflasyonun şu anda “çok, çok” yüksek olduğunun üzerini çizdi. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının potansiyel olarak uzamasının fiyatlardaki artışı daha uzun süre rahatsız edici seviyelerde yüksek tutma riskini öne çıkardı.

Kaldı ki bugün Putin’den gelen seferberlik ilanı ile Batı’ya yönelik uyarılar, bugün itibarıyla 210. Gününe giren savaşın kısa sürede bitmeyeceği sinyalini verdi. Bu arada Avrupa Merkez Bankası’nın tarihi faiz artırımının ardında piyasalarda, mevcut yüzde 0,75’deki seviyeden gelecek baharda yüzde 2,5’i aşan mevduat faizi tahmini oluştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu